728 x 90

آمریکا به رژیم ایران: به بازرسان اجازه دسترسی به تسای کرج بدهید یا با اقدام در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مواجه شوید

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

به گزارش رویترز روز دوشنبه ۵مهر ایالات متحده اعلام کرد، رژیم ایران باید به سازمان دیدبان اتمی سازمان ملل متحد اجازه دسترسی به کارگاهی در مجتمع TESA کرج که دو هفته پیش توافق شده بود را بدهد، و یا در روزهای آینده در شورای حکام آژانس با اقدام متقابل دیپلماتیک مواجه شود.

رویترز افزود: این کارگاه قطعاتی برای سانتریفیوژها، و دستگاههایی که اورانیوم را غنی می‌کنند تولید می‌کند، و در ماه ژوئن مورد هدف خرابکاری قرار گرفت که در آن یکی از چهار دوربین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از بین رفت و یکی دیگر به‌شدت آسیب دید، و پس از آن رژیم ایران آنها را برداشت.

TESA کرج یکی از چندین سایتی بود که رژیم ایران بر سر آن توافق کرد تا به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سرویس تجهیزات نظارتی IAEA اجازه دسترسی بدهد و کارتهای حافظه را همان‌طور که قرار بود مانند فیلمهای دوربین پر کنند، جایگزین کنند. توافق ۱۲سپتامبر به جلوگیری از تشدید تنش دیپلماتیک بین رژیم ایران و غرب کمک کرد.

روز دوشنبه، در یک بیانیه از جانب آمریکا به شورای حکام ۳۵کشوری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است: "ما از امتناع رژیم ایران از ارائه دسترسی مورد نیاز به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جهت دسترسی به تجهیزات نظارتیش برای سرویس بسیار ناراحت هستیم."

این گزارش، پاسخی بود به گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رافائل گروسی در روز یکشنبه ۴مهر مبنی بر این‌که، رژیم ایران اجازه دسترسی به سایتهایی را که در ۱۲سپتامبر توافق شده بود اعطا، اما به مجتمع TESA کرج نداد، جاییکه روز یکشنبه از دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آن ممانعت به‌عمل آمد. آنها برنامه‌ریزی کرده بودند تا بررسی کنند که آیا کارگاه آماده کار است یا خیر و در صورت آمده بودن دوباره دوربین‌ها را نصب کنند.

در بیانیه‌ ایالات متحده آمده است: "ما از ایران می‌خواهیم بدون تأخیر به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی لازم را ارائه دهد. اگر ایران این کار را انجام ندهد، ما در روزهای آینده با سایر اعضای شورا در مورد پاسخ مناسب مشورت خواهیم کرد."

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات