728 x 90

آمریکا دهها میلیون دلار بنزین رژیم ایران از نفتکشهای توقیفی را فروخت

کشتی حامل سوخت رژیم ایران در ونزوئلا
کشتی حامل سوخت رژیم ایران در ونزوئلا

مایک رایموندی سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد، سوخت مصادره شده رژیم ایران را که بیش از یک میلیون بشکه بوده را فروخته است و پول حاصل از فروش آن به بنیاد قربانیان تروریسم در آمریکا خواهد رسید. در همین رابطه یک نفتکش دیگر که هفتهٔ گذشته توقیف شده و حامل نفت رژیم ایران است هم‌اکنون در راه رسیدن به بنادر آمریکاست.

به گزارش یورونیوز سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا روز پنج‌شنبه۲۳ بهمن، اعلام کرد فروش محمولهٔ فوق، اخیراً تمام شده و اکنون مقامات وزارت دادگستری در انتظار حکم دادگاه واشنگتن هستند تا بتوانند این مبلغ را که به دهها میلیون دلار می‌رسد به بنیاد قربانیان آمریکایی کشورهای حامی تروریسم واریز کنند.
شایان ذکر است که سال گذشته آمریکا محمولهٔ ۱/۲ میلیون بشکه بنزین را که در چهار تانکر به‌سوی ونزوئلا می‌رفتند، با اعلام این‌که آنها حامل سوخت متعلق به رژیم ایران هستند، توقیف نمود و پس از چندی اعلام شد که محمولهٔ این تانکرها مصادره شده و به فروش می‌رسد.

هفتهٔ گذشته آمریکا نفتکش یونانی آشیل که با پرچم لیبریا است را توقیف کرده است. این کشتی به‌جای محمولهٔ نفتی عراق، حامل نفت خام رژیم ایران بود و با جعل مدارک دربارهٔ محمولهٔ آن قصد دور زدن تحریم‌های نفتی رژیم ایران را داشته‌ است‌. اکنون به‌منظور مصادرهٔ محمولهٔ نفت خام کشتی آشیل شکایتی در آمریکا روانهٔ دادگاه شده است. که رژیم ایران هنوز دربارهٔ توقیف نفتکش فوق اظهارنظر رسمی نکرده است.

لازم به توضیح است که تحریم‌های نفتی آمریکا علیه رژیم ایران در دوران دونالد ترامپ به شدیدترین حالت خود در سالهای اخیر رسید، گرچه جو بایدن، رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا در کارزار انتخاباتی خود، از تمایل کشورش به بازگشت به برجام سخن گفته ولی در هفتهٔ جاری اعلام کرد برای بازگرداندن رژیم ایران به میز مذاکره حاضر نیست تحریم‌ها علیه این کشور را لغو کند.