728 x 90

آغاز پروژه همجوشی هسته‌یی جهان در فرانسه

پروژه همجوشی هسته ای
پروژه همجوشی هسته ای

فرانسه روز سه‌شنبه۷مردادماه مرحله مونتاژ بزرگترین پروژه همجوشی هسته‌یی جهان را کلید زد.

رئیس‌جمهوری فرانسه در مراسم ویژه‌یی آغاز مرحله مونتاژ این پروژه عظیم را نویدبخش صلح نامید.

لازم به ذکر است که همجوشی یک واکنش هسته‌یی است که قدرت خود را از خورشید و ستاره‌ها می‌گیرد و منبع بالقوه‌ای برای تأمین انرژی ایمن و پاک محسوب می‌شود.

گفته می‌شود که قرار است به کمک رأکتور آزمایشی گرماهسته‌یی بین‌المللی (ITER) بزرگترین توکامک جهان ساخته شود؛ یک ماشین آزمایشی که برای مهار انرژی همجوشی استفاده می‌شود.

گفتنی است که درجه حرارت در سطح خورشید حدود ۶هزار درجه سانتیگراد و در مرکز آن حدود ۱۵میلیون درجه سانتی گراد است. در توکامک ITER نیز قرار است درجه حرارت به حدود ۱۵۰میلیون درجه سانتیگراد برسد.

از ویژگیهای این دستگاه این است که وزن آن حدود ۲۳هزار تن و دارای حجم پلاسمای ۸۳۰ متر‌مکعب است که بسیار بالاتر از توکامک‌هایی محسوب می‌شود که در حال حاضر مشغول به کارند و بیشترین حجم پلاسمای آنها ۱۰۰ متر‌مکعب است.

در این پروژه عظیم که در جنوب فرانسه اجرا می‌شود کشورهای چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، روسیه، انگلستان و آمریکا و هم‌چنین اتحادیه اروپا شرکت کرده و بودجه آنرا تأمین می‌کنند.

شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین نیز اعلام کرد: «این پروژه یکی از مهمترین همکاریهای علمی بین‌المللی و نشان دهندۀ میل بشر برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی همجوشی است».