728 x 90

آسیا تایمز: دلایل تردید در مورد ادعای موشک مافوق صوت رژیم ایران

موشک رژیم ایران
موشک رژیم ایران

آسیا تایمز روز ۱۸خرداد گزارشی درباره رونمایی از موشک به‌اصطلاح بالستیک رژیم را منتشر کرد. در این گزارش آمده است: به‌تازگی، رژیم ایران اولین موشک مافوق صوت خود را به‌طور علنی اعلام کرده است. اما این اعلامات، سؤالاتی را به‌وجود آورده است که آیا این موشک واقعاً یک سلاح قابل استفاده است یا فقط به‌عنوان یک بمباران تبلیغاتی در نظر گرفته می‌شود؟

نظرگاه‌های منفی و مشترک رژیم ایران و روسیه در قبال نظم بین‌المللی تحت سلطه غرب و هم‌چنین آرمان مشترک در جنگ اوکراین و تحریم‌های سنگین، آنها را به یک محور مشترک نزدیک کرده است. این امکان وجود دارد که همکاری بین رژیم ایران و روسیه در طراحی و توسعه سلاحهای مافوق صوت صورت گرفته باشد.

به همین دلیل، ممکن است در چارچوب همکاری استراتژیک با روسیه، رژیم ایران در تبادل تجاری مواد نظامی مانند مهمات پهپاد، گلوله‌های توپخانه و مهمات، کیت‌های ضدزره و دانش فنی تسلیحات مافوق صوت، درخواست همکاری کرده باشد.

اطلاعاتی در مورد آزمایشات تسلیحات مافوق صوتی رژیم ایران تاکنون منتشر نشده است. رژیم ایران بهره‌گیری از صنعت تسلیحات داخلی قابل توجهی را دارد، اما شناخته شده است که ایران در برخی موارد، تواناییهای نظامی خود را بزرگنمایی می‌کند.

یکی از مثال‌های این بزرگنمایی، اعلام جنگنده رادارگریز قاهر-۳۱۳ بود که تحلیلگران غربی آن را به‌عنوان اعلامی جعلی از جانب ایران توصیف کردند. این موضوع باعث تردید و شک درباره ادعای تسلیحات مافوق صوت ایران می‌شود.

به‌طور کلی، اعلام ایران درباره توانایی‌های نظامی خود هم‌چنان موضوعی است که بسیاری از کشورها و تحلیلگران بین‌المللی را به دلایل مختلف به تردید می‌اندازد. با توجه به نداشتن اطلاعات کامل و مستندات قابل اعتماد درباره آزمایش‌های تسلیحات مافوق صوتی ایران، امکان دادن قضاوت قطعی در این مورد وجود ندارد.

با این حال، برخی از منابع نشان داده‌اند که ایران تلاش می‌کند با توسعه تکنولوژی‌های نظامی مافوق صوت، قدرت و نفوذ خود را در منطقه و جهان افزایش دهد. برای ایران، داشتن توانایی‌های نظامی قوی و مبتنی بر فناوری مافوق صوت، به‌عنوان یک عامل افزایش اعتبار و ایجاد تعادل نیروها در منطقه، اهمیت بالایی دارد.

با این وجود، تردید و شکهایی که در مورد ادعای موشک مافوق صوت ایران وجود دارد، نشانگر ضرورت بررسی دقیق توانایی‌های نظامی ایران و ارائه شواهد و مدارک قابل‌قبول برای جامعه بین‌المللی است. تا زمانی که این شواهد و مدارک ارائه نشوند، تردید و سؤال درباره ادعاهای نظامی ایران ادامه خواهند داشت.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/0ab8f7c6-909d-400f-bc99-bc8ccf15f014"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات