728 x 90

آسوشیتدپرس: هزاران مرگ ناشی از کرونا به‌حساب نیامده و گواهی‌های فوت قبل از مرگ آنها نوشته می‌شد

کرونا در ایران
کرونا در ایران

آسوشیتدپرس در گزارشی با عنوان «پزشکان و پرستاران ایرانی از بی‌اعتنایی رژیم به ویروس کرونا رنج می‌برند» با بیش از ۳۰ متخصص پزشکی و بررسی ارتباطات پزشکان مصاحبه کرده و می‌نویسد: «کارشناسان و متخصصان پزشکی ایرانی می‌گویند رژیم ایران و نه تحریم‌های آمریکا، مسئول اصلی سرایت ویروس کرونا و مخفی کردن میزان گسترش آن هستند.

پزشکان می‌گویند آنها برای رسیدگی به این بیماری کشنده بی‌دفاع بودند. در نتیجه، پزشکان و پرستاران در ایران از این ویروس به‌شدت آسیب دیده‌اند. فقط طی ۹۰روز اول شیوع ویروس، هر روز حداقل یک نفر از کادر پزشکی جان‌باخته و دهها نفر دیگر مبتلا می‌شدند.

گورستانها در ایران در حال گسترش است و شورای شهر تهران درخواست افزودن حداقل ۱۰هزار قبر جدید و افزودن آن را به بهشت زهرا کرده است».

آسوشیتدپرس افزود: «اظهارات کادر پزشکی تصویری کامل‌تر از ریشه‌ها و وسعت واکنش از هم گسیخته رژیم را در شرایطی که ویروس کشنده در حال گسترش در میان تمامی جمعیت بود، نشان می‌دهد. در ابتدا، کارکنان پزشکی با تجهیزات بسیار محدود با شیوع بیماری مواجه شدند. اظهارات وزارت بهداشت مبنی بر این‌که میلیون ها قطعه وسایل محافظتی سفارشی آژانس به سرقت رفته و به بازار سیاه راه‌یافته، اوضاع را پیچیده‌تر کرد.

پزشکان می‌گویند قبل از اعلام رسمی شیوع کرونا، آنها مواردی از علائم مشابه ویروس کرونا را مشاهده کرده و به وزارت بهداشت هشدار داده و مجموعه‌ای از توصیه‌ها و اقدامات را ارائه داده بودند. در صدر لیست: قرنطینه، و محدود کردن سفر و پرواز به چین قرار داشت. اما دو هفته دیگر گذشت و اقدامی صورت نگرفت».

پرسنل پزشکی گفتند بسیجیان هراسان سپاه پاسداران امکانات بهداشتی و درمانی را تحت کنترل شدید قرار دادند و با آمارهای پزشکی به‌عنوان به‌کلی سری برخورد کردند. گواهی‌های فوت ویروس کرونا را به‌عنوان دلیل مرگ و میر ثبت نمی کردند. هزاران مرگ ناشی از کرونا بحساب نیامده و با دلایلی مانند "حمله قلبی" یا "مشکلات تنفسی" اعلام شده است.

یک پرستار با صدای خفه‌ای گفت، "گواهیهای فوت قبل از مرگ آنها نوشته می‌شد." در گواهیهای فوت، پزشک به‌طور سرسری، "سکته قلبی" یا "مشکل تنفسی" را علت مرگ می‌نوشت». (آسوشیتدپرس ۲۳اردیبهشت ۹۹)

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/3fd764f0-aa6d-41be-927a-e903a8f81f24"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات