728 x 90

آسوشیتدپرس: سفر مدیرکل آژانس به تهران نتیجه‌یی نداشت

رافائل گروسی مدیرکل آٰژانس
رافائل گروسی مدیرکل آٰژانس

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه ۳آذر در گزارشی از سفر بی‌نتیجه رافائل گروسی مدیرکل آژانس به تهران نوشت: رئیس سازمان نظارت بر هسته‌یی سازمان ملل روز چهارشنبه هشدار داد که بازرسان او به نقطه‌یی نزدیک شده‌اند که نمی‌توانند «تضمین کنند» که بدانند میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران چقدر است. این موضوع هشدار دهنده این است که سفر او به تهران نتیجه‌یی نداشت.
سخنان رافائل گروسی به‌شدت با لحن خوش‌بینانه‌ای که میزبانان رژیم ایران در روز قبل ارائه کردند، مغایرت دارد.

آنها با از سرگیری مذاکرات مجدد بر سر توافق هسته‌یی مندرس تهران با قدرتهای جهانی در هفته آینده، خط سخت‌تر جمهوری اسلامی را نشان می‌دهند.

آسوشیتدپرس افزود: بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم‌چنان قادر به دسترسی به فیلم‌های نظارتی نیستند و در تلاش برای نظارت بر ذخایر اورانیوم به‌سرعت در حال رشد تهران، که برخی از آنها اکنون تا ۶۰درصد خلوص غنی شده‌اند، با چالشهای بزرگ‌تری مواجه هستند.

این درجه از خلوص غنی‌سازی یک گام فنی کوتاه تا سطح ۹۰درصدی که درجه تسلیحاتی است می‌باشد.


گروسی پس از سخنرانی در شورای حکام آژانس به خبرنگاران در وین، که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آنجا مستقر است، گفت: «مذاکرات ما بی‌نتیجه بوده است، به این معنی که نتوانستیم کار را تمام کنیم».

وی گفت من از تلاش برای دستیابی به تفاهم دست نمی‌کشم، اما در مورد آنچه که دیروز در حال گفتگو بودیم، نتوانستیم به توافقی دست‌یابیم.

گروسی در مورد این‌که آیا پیشرفتی حاصل شده است یا خیر، گفت: «از نظر محتوا خیر، کاملاً واضح است که ما نتوانستیم پیشرفت کنیم».
اما او هشدار داد: «به نقطه‌ای نزدیک شده‌ایم که دیگر نمی‌توانم نسبت به مطلع بودن [از فعالیت‌های اتمی ایران] تضمینی بدهم.»

گروسی روز چهارشنبه تأکید کرد که با وجود عدم پیشرفت در این هفته، باید راه‌حلی پیدا شود. وی گفت: ما باید به توافق برسیم. "ما باید آن را انجام دهیم."

خبرگزاری آسوشیتدپرس در ادامه نوشت: دیپلمات‌های ارشد انگلستان، چین، فرانسه، آلمان و روسیه قصد دارند در ۲۹نوامبر با مقامهای رژیم ایران در وین دیدار کنند تا در مورد بازگرداندن تهران به پایبندی به توافق ۲۰۱۵ موسوم به برجام، که در ازای آن تحریم‌ها علیه ایران را کاهش می‌دهد، گفتگو کنند...
این گفتگوها می‌تواند راه را برای پیوستن مجدد ایالات متحده به این توافق هموار کند...

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات