728 x 90

آسوشیتدپرس: رژیم ایران زیر تحریم‌های خردکننده آمریکا دست و پا می‌زند

قیام سراسری مردم ایران
قیام سراسری مردم ایران

آسوشیتدپرس ۲۹ نوامبر (۸ آذر) در تحلیلی دربارهٔ اوضاع ایران می‌نویسد: «حتی تندروهای رژیم نیر این واقعیت را تأیید می‌کنند که بعد از اعتراضات گسترده و خشونت و سرکوب توسط نیروهای امنیتی به‌دنبال افزایش قیمت بنزین: این آخرین باری نخواهد بود که تظاهر کنندگان به خیابان‌ها می‌آیند».

 

آسوشیتدپرس می‌افزاید:‌ «در حالی‌که رژیم ایران زیر تحریم‌های خردکننده آمریکا دست و پا می‌زند، دولت ایران و حاکمیت مذهبی با تصمیمات سخت‌تری در رابطه با کاهش هزینه‌ها مواجه خواهند بود...

تحریم‌های ایالات متحده عمدتاً باعث توقف فروش نفت خام آن شده و منبع درآمد حیاتی دولت را قطع کرده است».

 

آسوشیتدپرس با بیان این‌که رژیم تهران هم‌چنین برای مقابله با تحریم‌ها نیاز به کاهش هزینه‌هایش دارد» افزود: این در حالیست که با کاهش ارزش ریال مردم ایران شاهد کاهش پساندازهای خود بوده‌اند ارزش ریال از ۳۲هزار ریال برای یک دلار همزمان با توافق اتمی در سال ۲۰۱۵ به ۱۲۶هزار ریال برای یک دلار در حال حاضر سقوط کرده و به موازات آن قیمت کالاهای اساسی به‌طور روزانه افزایش یافته است».

 

آسوشیتدپرس سپس خاطرنشان می‌کند: «ابعاد تظاهراتهای انجام شده در رابطه با قیمت بنزین حتی امروز نیز ناشناخته مانده است این در حالیست که ایران تاکنون آمار رسمی در مورد دستگیر شدگان، مجروحان یا کشته‌شدگان ارائه نکرده است».

 

آسوشیتدپرس ضمن ارائهٔ آمار و ارقامی از مراکزی که در جریان قیام مورد حمله و انهدام قرار گرفتند، خاطرنشان می‌کند که اصلی‌ترین هدف تظاهر کنندگان به‌نظر می‌رسد بانکها بوده‌اند. معترضان به بیش از ۷۰۰بانک حمله کردند...

بعضی از این بانکها در ارتباط با افراد قدرتمند در رژیم ایران هستند و متهم به فساد و پارتی بازی می‌باشند.