728 x 90

آسوشیتدپرس: تصاویر ماهواره‌یی نشاندهنده انفجار در یک سایت موشکی رژیم ایران است

آسوشیتدپرس: سایت پارچین -محل انفجار
آسوشیتدپرس: سایت پارچین -محل انفجار

خبرگزاری آسوشیتدپرس ۷تیر ۹۹، درباره انفجار در مجمتع پارچین که در ساعت ۳۰دقیقه بامداد روز جمعه ۶تیر در شرق تهران به‌وقوع پیوست نوشت:

«بر اساس تصاویر ماهواره‌یی که روز شنبه منتشر شد، انفجاری که پایتخت ایران را لرزاند در یک منطقه کوهستانی در شرق تهران رخ داد که به‌گفته تحلیلگران در آنجا سیستمهای تونل زیرزمینی و تولید موشکی مخفی شده است.
آنچه در روز جمعه باعث یک انفجار مهیب و شعله‌های عظیم آتش در آسمان تهران شد هنوز مشخص نشده است.
واکنش غیرمعمول رژیم ایران در پی این انفجار بر حساسیت طبیعت منطقه‌یی در نزدیکی محلی که بازرسان بین‌المللی معتقدند رژیم ایران دو دهه پیش برای تولید ماشه سلاح اتمی در آنجا آزمایشهای شدیدالانفجار انجام داده‌ دلالت می‌کند.
این انفجار باعث تکانهای شدید به خانه‌ها، شکستن پنجره‌ها و روشن شدن افق شهر در منطقه کوهستان البرز شد.

عکس های ماهواره‌یی این منطقه، در حدود ۲۰ کیلومتری (۱۲. ۵ مایل) شرق مرکز شهر تهران، صدها متر (حیاط) از زمین سوخته و شخم زده شده را نشان می‌دهد که در تصاویر منطقه گرفته شده در هفته‌های قبل از حادثه دیده نشده است.
محل ذخیره گاز در نزدیکی آنچه تحلیلگران از آن به‌عنوان تأسیسات موشکی خجیر یاد می‌کنند، می‌باشد.

فابیان هینز محقق در مرکز جیمز مارتین برای مطالعات منع تکثیر در مؤسسه مطالعات بین‌المللی میدل بری در مونتریی کالیفرنیا بهنظر می‌رسد که این انفجار در تأسیساتی در گروه صنعتی شهید باقری انجام شده باشد که سازنده موشک‌های با سوخت جامد می باشد.
مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی مستقر در واشنگتن، خجیر را به‌عنوان "محل تونل‌های بی‌شماری، که برخی به آن مظنون به مونتاژ تسلیحاتی هستند" شناسایی کرده است. ساختمانهای بزرگ صنعتی در محلی که از عکسهای ماهواره‌ای قابل مشاهده است نیز نشان می‌دهد که مونتاژ موشکی در آنجا انجام می‌شود».

آسوشیتدپرس: تحلیل‌گران می‌گویند رژیم ایران سیستم تونلهای زیرزمینی و سایتهای تولید موشک را پنهان می‌کنند

مقاومت ایران روز ۶تیر در اطلاعیه‌یی نوشت: رژیم درباره انفجار مخزن گاز مطلقاً دروغ می‌گوید، انفجار در قسمت تولید سرهای جنگی برای موشکهای بالستیک به‌وقوع پیوسته است.

سرتیپ بسیجی داوود عبدی مدیر کل روابط عمومی وزارت دفاع رژیم ادعا کرد: «‌ساعتهای حدود یازده و نیم-دوازده شب یک مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین دچار انفجار می‌شود که آتش حاصل از این انفجار توسط عوامل آتش‌نشانی و اطفاء حریق کنترل و مهار شد».


این ادعا کذب محض است. شاهدان عینی در حمامک و روستای نیک در نزدیکترین نقطه شرقی به انفجار عظیم شب گذشته گواه هستند که واقعیت و آنچه به چشم دیدند برخلاف این ادعاست. به‌خصوص که در روستاهای اطراف اغلب شیشه‌های خانه‌ها شکسته و دیوارهای قدیمی ترک برداشته و شماری هم کشته و زخمی شده‌اند که هلال احمر به کمک آنها آمده است. رفت و آمد آمبولانس و آتش‌نشانی از تهران به پاکدشت و ممنوع الخروج کردن اهالی حمامک و نیک در همین رابطه است. از صبح امروز هلیکوپترها چندین نوبت بر فراز محل پرواز کردند. انفجار بزرگ در قسمت مهمات‌سازی و مشخصاً تولید سرهای جنگی برای موشکهای بالستیک به‌وقوع پیوسته است. . . . . . .

وال استریت ژورنال نوشت: انفجار بزرگی در نزدیکی سایت کلیدی نظامی پارچین رخ داد

وال استریت ژورنال روز ۶تیر درباره انفجار در نزدیکی سایت پارچین در گزارشی نوشت: «انفجار بزرگی در نزدیکی یک سایت کلیدی نظامی در ایران رخ داد. وزارت دفاع رژیم ایران گفت این حادثه بر اثر انفجار یک مخزن گاز صنعتی در یک منطقه مدنی پارچین بوده است. پایگاه نظامی پارچین یک مجتمع عظیم است که به توسعه و تولید موشک و مهمات اختصاص داشته و شامل چندین سایت آزمایشی است. مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی گفته بود پارچین دست کم تا سال۲۰۰۴ برای آزمایش مواد انفجاری استفاده می‌شد که می‌توانسته برای تسلیحات اتمی استفاده شود. سایت نظامی موشکی خجیر نیز در محوطه عمومی این انفجار قرار دارد.

انفجار جمعه ااحتمالاً سؤالاتی را در مورد این‌که این انفجار یک حادثه یا خرابکاری بوده باشد مطرح می‌کند... ...