728 x 90

آسوشیتدپرس: آمریکا، اروپا و متحدان آنها توافق کردند خودداری رژیم ایران از بازگشت به مذاکرات وین بدون مجازات نخواهد ماند

جلسات دیپلماتیک در واشنگتن، مقامات آمریکایی، اروپایی، اسراییلی و عرب
جلسات دیپلماتیک در واشنگتن، مقامات آمریکایی، اروپایی، اسراییلی و عرب

آسوشیتدپرس گزارش داد: در سلسله جلسات دیپلماتیک سطح بالای این هفته در واشنگتن، مقامات آمریکایی، اروپایی، اسراییلی و عرب بر این ضرورت توافق کردند که برای رژیم ایران روشن کنند ادامه مقاومت برای پیوستن مجدد به مذاکرات در وین بدون مجازات نخواهد ماند و نادیده گرفته نخواهد شد.

این اجماع در حالی ایجاد شده که نگرانیهای فزاینده‌ای وجود دارد مبنی بر این‌که رژیم تهران در بازگشت به مذاکرات با هدف آوردن ایران و ایالات متحده جدی نیست.

آسوشیتدپرس افزود: از آنجا که دولت ابراهیم رئیسی در بازگشت به مذاکرات تأخیر می‌کند، و هم‌چنان فعالیت‌های هسته‌یی خود را در نقض محدودیتهای برجام از جمله غنی‌سازی اورانیوم در سطوح بالاتر ادامه می‌دهد و مقامات آمریکایی می‌گویند در صورت ادامه این روند، دیگر بازگشت به توافق ۲۰۱۵ بی‌فایده خواهد بود.

وزیر خارجه عربستان، روز جمعه در نشست خبری جداگانه‌ای به خبرنگاران با اشاره به تسریع فعالیت‌های هسته‌یی رژیم ایران گفت: "ما در یک مکان بسیار خطرناک هستیم"

بلینکن وزیر خارجه آمریکا پس از ملاقات با لاپید وزیر خارجه اسراییل در روز چهارشنبه، ارزیابی تیره‌یی از وضعیت ارائه کرد و گفت: پنجره بازگشت رژیم ایران به مذاکرات در حال بسته شدن است اما از اعلام تاریخی خودداری کرد.

لاپید صریح‌تر هشدارهای اسراییل را مجدداً مطرح کرد که در صورت لزوم، با نیروی نظامی اقدام خواهد کرد تا رژیم ایران را از تولید سلاح هسته‌یی باز دارد. لاپید گفت: "لحظاتی وجود دارد که ملتها باید از قدرت برای محافظت از جهان در برابر شرارت استفاده کنند." اگر رژیم تروریستی قصد دارد به سلاح هسته‌یی دست پیدا کند، باید اقدام کنیم.

راب مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت: "ما آماده می‌شویم تا با واقعیت دیگری سازگار شویم. صورتی که این رژیم آماده بازگشت نباشد ما باید همه گزینه‌ها را برای رسیدگی به برنامه هسته‌یی رژیم ایران در نظر بگیریم. این احتمال هست که رژیم ایران راه متفاوتی را انتخاب کند و ما باید با اسراییل و دیگر شرکای منطقه هماهنگ باشیم." (خبرگزاری آسوشیتدپرس ۲۳مهر)

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات