728 x 90

آسوشیتدپرس:دلایل گسترش ویروس کرونا در ایران؛ پنهان کاری؛ سوء مدریت و اقدامات ناکارآمد دولت است

کرونا در ایران
کرونا در ایران

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه ۲۴اردیبهشت با انتشار یک گزارش تحلیلی؛ به دلایل گسترش ویروس کرونا در ایران پرداخت و اعلام کرد، دلایل گسترش ویروس کرونا در ایران؛ پنهان کاری؛ سوء‌مدیریت و اقدامات ناکارآمد دولت است.

در قسمتی از این مقاله آمده است: «نوک تیز پیکان سرزنش کارشناسان و متخصصان بخش درمان به‌سوی حکومت و رهبران مذهبی ایران، به‌دلیل نقش آنها در گسترش این ویروس با مخفی کردن ابعاد گسترده آن در کشور، نشانه رفته است. به اعتقاد این کارشناسان آنها فاقد امکانات لازم برای مقابله با این بیماری واگیردار بودند و به همین دلیل پزشکان ‌و پرستاران در ایران، به سختی از ویروس ضربه خوردند. در ۹۰روز نخست شیوع ویروس، روزانه تقریباً یک نفر از اعضای کادر درمانی جان سپرد و دهها نفر نیز به ویروس مبتلا شدند».

مقاله با اشاره به پنهان‌کاری مقامات رژیم ایران می‌نویسد: «در حالی که آمار رسمی اعلام شده توسط دولت حکایت از ۶۵۰۰ جان‌باخته توسط این ویروس است اما نتایج پژوهش‌های یک گروه پارلمانی ایران نشان می‌دهد که آمار واقعی تلفات می‌تواند ۸ تا ۱۰برابر بیشتر باشد و از این نظر، ایران در رده‌های نخست فهرست کشورهای کرونازده قرار می‌گیرد. برای نمونه دولت ایران در حال حاضر از کاهش میزان عفونت‌های ناشی از کووید۱۹ در بسیاری از مناطق این کشور خبر می‌دهد؛ با این حال مقامات محلی در حال گسترش گورستانها در مناطقی چون تهران هستند که به‌گفته شورای این شهر، به ۱۰هزار قبر جدید در بزرگ‌ترین گورستان خود یعنی بهشت زهرا نیاز دارد».

آسوشیتدپرس در پایان مقاله خود نتیجه می‌گیرد: «لازم به ذکر است که آمارهای رسمی کشورهایی مانند ایران، چین، و روسیه قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود. با این وجود برآورد می‌شود که آمار واقعی بسیار بیشتر از ارقام اعلام شده باشد و مقامات این کشورها شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان را پنهان کرده باشند».