728 x 90

آرژانتین خواستار دستگیری وزیر کشور رئیسی در پاکستان یا سریلانکا شد

انفجار آمیا
انفجار آمیا

خبرگزاری فرانسه (۵اردیبهشت) در گزارشی نوشت: وزارت‌خارجه آرژانتین از اینترپل خواسته است تا وزیر کشور رژیم ایران را به‌خاطر مشارکت در بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ در مرکز جامعه یهودیان در بوئنوس‌آیرس که منجر به کشته شدن ۸۵ نفر شد، بازداشت کند. این وزارتخانه در بیانیه‌یی گفته احمد وحیدی، وزیر کشور، بخشی از یک هیأت ایرانی است که هم‌اکنون از پاکستان و سریلانکا بازدید می‌کند و اینترپل به درخواست آرژانتین هشدار قرمزی برای دستگیری او صادر کرده است.

آرژانتین هم‌چنین از این دو دولت خواسته است که وحیدی را دستگیر کنند.

پاسدار احمد وحیدی

پاسدار احمد وحیدی وزیر کشور دولت رئیسی و فرمانده سابق نیروی تروریستی قدس

 

نشنال اینترست روز یکشنبه ۲۶تیرماه در گزارشی نوشت:

روز ۲۷تیرماه، بیست و هشتمین سالگرد بمب‌گذاری آمیا است که در حمله تروریستی به آرژانتین و مرکز جامعه یهودی آن در بوئنوس‌آیرس در سال (۱۳۷۳)، هشتاد و پنج نفر کشته و بیش از ۳۰۰نفر مجروح شدند.

در حالی که شواهد افشا شده توسط دادستان آرژانتینی آلبرتو نیسمن، که در شرایط مشکوکی جان خود را از دست داد، و حکم قرمز صادر شده توسط اینترپل در سال۲۰۰۷، نشان‌دهنده این بود که رژیم ایران و حزب‌الله، نیروی نیابتی آن، مسئول این حمله انتحاری بوده‌اند.

بمب‌گذاری آمیا، مرگبارترین حمله تروریستی در تاریخ آرژانتین، نه تنها یادآور تهدیدی است که رژیم ایران - کشور اصلی حامی تروریسم و ​​یهودی‌ستیزی در جهان - برای جوامع یهودی در سراسر جهان ایجاد می‌کند، بلکه هم‌چنین یادآور مصونیت از مجازاتی است که عاملان تهران، نیروهای نیابتی و همدستان آن هم‌چنان در آمریکای لاتین و فراتر، از آن بهره می‌برند.

 

تمدید درخواست استرداد

سایت کالیفرنیا۱۸ روز ۹خرداد در گزارشی نوشت: قاضی رافیکاس هشدار قرمز علیه فراریان ایرانی در پرونده حمله آمیا را تا سال۲۰۲۷ تمدید کرد. دانیل رافیکاس، قاضی فدرال آرژانتین، دوشنبه هفته جاری به اینترپل دستور داد تا هشدارهای قرمزی که در حال حاضر بر عوامل رژیم ایران که متهم حمله به آمیا هستند، تمدید کند.

این هشدارها هر پنج سال یکبار منقضی می‌شوند. موارد فعلی در ۷نوامبر بعدی منقضی می‌شوند. در این زمینه، قاضی که به‌طور موقت مسئولیت دادگاه فدرال ۶ را برعهده داشت، تصمیم گرفت که بازداشت ها را برای یک دوره جدید تا سال۲۰۲۷ تمدید کند، آنها به منابع قضایی Infobae اشاره کردند.

اقدامی که با هدف دستگیری محسن رضایی (فرمانده سپاه پاسداران - ۱۳۷۲/۱۳۷۳)، احمد وحیدی (فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۱۳۷۲/۱۳۷۳) انجام شد. علی فلاحیان (وزیر اطلاعات و امنیت رژیم ایران بین سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶)، احمدرضا اصغری (سومین دبیر سفارت رژیم ایران در جمهوری آرژانتین از ۱۱ ژوئیه ۱۹۹۱ تا ۲۳ ژوئیه ۱۹۹۴) و محسن ربانی رایزن سفارت رژیم ایران در بوئنوس‌آیرس از ۳ مارس ۱۹۹۴ تا ۱۹ مه ۱۹۹۸).

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/f55a10d0-3a23-4105-939d-395616a7a538"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات