728 x 90

ايران اشرف آزادي,جابجايي داخل عراق,

نامه دکتر ظافرالعانی از رهبران العراقیه به مارتین کوبلر نماینده ویژه ملل متحد درباره نقض قانون بین‌المللی در رابطه با ساکنان اشرف

-

مارتين كوبلر - دکتر ظافرالعانی
مارتين كوبلر - دکتر ظافرالعانی
آقای مارتین کوبلر،
محترماً و با استقبال از دخالتهای مؤثر شما برای تمدید ضرب‌الاجل غیرقانونی دولت عراق برای کمپ اشرف، مایلم از سوی خودم و رهبری العراقیه نگرانی عمیقی را که بر اثر انتشار خبرهای مربوط به تحت فشار قرار دادن یک جانبه و شتابزده ساکنان اشرف جهت انتقال به کمپ لیبرتی وجود دارد، به اطلاع شما برسانم. به‌خصوص که لیبرتی فاقد حداقلهای ضروری جهت استقرار این پناهندگان است و به سرعت دارد به یک ”زندان اعلام نشده“ تبدیل می‌شود. به‌نحوی که چنین انتقالی را نمی‌توان جز یک ”انتقال اجباری“ و یک بازداشت دست‌جمعی تفسیر کرد.
از سوی دیگر وضعیت امنیتی در عراق روزبه‌روز وخیم‌تر می‌شود و تنها طی ۲هفته اخیر سلسله‌ای از انفجارهای خونین در بغداد و سایر شهرها صدها کشته و هزاران مجروح به‌جا گذاشته که ناشی از نفوذ بی‌حد و حصر در دستگاههای امنیتی است. صحنه سیاسی عراق نیز در اثر سیاستهای تک روانه و حذف و به حاشیه راندن نزدیک‌ترین شرکای دولت، کاملاً آشفته و بی‌ثبات است.
در چنین وضعیتی تن‌دادن به شرایط تحمیلی دولت جهت انتقال اجباری ساکنان اشرف به محلی که با نصب دیوارهای بتونی و مستقر ساختن نیروی پلیس در داخل آن، عملاً در حکم یک زندان می‌باشد، نه تنها نقض قوانین انسان‌دوستانه بین‌المللی و به‌ویژه کنوانسیون چهارم ژنو است، بلکه عواقب و پیامدهای وخیمی برای آینده عراق و روند دموکراسی در عراق دارد.
از نظر نیروهای ملی عراق این دو امر منفک از هم نیستند زیرا متأسفانه مغز متفکر اصلی در هر دو پهنه کماکان رژیم ایران است. در عراق به جز یک جریان مشخص سیاسی هیچ‌کس خواهان چنین انتقالی نیست و شما قطعاً از حمایت اخیر بیش از ۱میلیون و ۴۰۰هزار تن از شهروندان عراق از تمامی استانها از یک راه‌حل مسالمت‌آمیز واقعی برای اشرف و علیه جابه‌جایی ساکنان از این کمپ مطلع هستید.
اکنون دولت عراق که به‌صورت غیرقابل توجیه مانع از شرکت نمایندگان اشرف و وکلایشان در مذاکرات مربوط به تفاهم‌نامه و امضای آن شد، تلاش می‌کند نقش سازمان ملل و نماینده ویژه را نیز که رسماً این تفاهم‌نامه را امضا نموده و مسئولیت مشخصی در تعیین‌تکلیف مسالمت‌آمیز و عادلانه آن دارد، به یک تسهیل کننده صرف تنزل دهد و نهایتاً اقدامات غیرقانونی و سرکوبگرانه خود را مورد تأیید سازمان ملل جلوه دهد.
رهبری العراقیه و اعضای این لیست در پارلمان و نمایندگان سایر نیروهای ملی عراق پیش از این طی موضع‌گیریهای رسمی و علنی بارها تأکید کرده‌اند که شروع کار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ‌متحد جهت احراز هویت و باز تأیید موقعیت پناهندگی ساکنان اشرف، یگانه راه معقول و منطقی تعیین‌تکلیف مسالمت‌آمیز این پرونده می‌باشد و در شرایط ویژه امنیتی و سیاسی عراق کمپ اشرف تضمین یافته‌ترین محل برای انجام این پروسه است. اما دولت عراق ۵ماه است که عامدانه و با سنگ‌اندازیهای مختلف مانع از تحقق آن شده است.
از نظر ما هرگونه جابه‌جایی بدون تأمین حداقل تضمینهای موردنظر ساکنان اشرف و وکلایشان، ناموجه و دارای پیامدهای خطرناک است و هیچ ربطی به اعمال ”حاکمیت عراق“ ندارد. بر عکس، جابه‌جایی اجباری محصول فشار رژیم ایران و در حقیقت نقض حاکمیت عراق محسوب می‌شود.
در پایان یادآور می‌شوم که ساکنان اشرف، طبق تصریح کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ‌متحد از موقعیت قانونی مشخص و از حق حاکمیت کامل بر اموالشان برخوردار هستند و هرگونه اعمال محدودیت علیه آنها غیرقابل‌قبول است. مؤکدا از شما می‌خواهم که به‌عنوان طرف مسئول در امضای تفاهم‌نامه با دولت عراق، از موقعیت خود جهت حفاظت از حقوق بنیادین ساکنان اشرف استفاده کنید و نسبت به محترم شمرده شدن کامل آنها اهتمام ورزید.
با احترام و در انتظار اقدام عاجل شما
دکتر ظافر العانی
از رهبران العراقیه
دبیرکل تجمع آینده ملی عراق

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات