728 x 90

وزیر کشور فرانسه خواستار لغو مجوز فعالیت چهار مرکز تبلیغی مورد حمایت رژیم ایران شد

مرکز موسوم به الزهرا در فرانسه مورد حمایت رژیم ایران
مرکز موسوم به الزهرا در فرانسه مورد حمایت رژیم ایران

وزیر کشور فرانسه روز چهارشنبه ۲۹ اسفند ۹۷ خواستار لغو مجوز فعالیت چهار مرکز تبلیغات بنیادگرایانه شد که مورد حمایت رژیم آخوندی و نیروهای برون‌مرزی وابسته به آن هستند.

 

به‌نوشته روزنامه فرانسوی پاریزین این مراکز و انجمن ها عبارتند از «مرکز زهرا»، «فدراسیون شیعیان»، «حزب ضدصهیونیست» و شبکه تلویزیونی «ماریان».

 

وزیر کشور فرانسه در بیانیه‌ چهارشنبه خود درباره فعالیت‌های مرکز موسوم به «زهرا» نوشته است:

«این مرکز خواهان حمایت بی‌قید و شرط از حماس و جهاد اسلامی و شاخه نظامی حزب‌الله لبنان است.»

 

کریستوف کاستانر وزیر کشور فرانسه در ادامه این بیانیه یادآوری کرده است اتحادیه اروپا همه این گروهها را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است.

 

 

لازم به یادآوری است نهادهای امنیتی و پلیس فرانسه سه‌شنبه ۱۰مهر۹۷ در یک عملیات ضدتروریستی با شرکت بیش از ۲۰۰پلیس به مرکز موسوم به زهرا در حومه «دونکرک» از منطقه گراند سنت واقع در شرق فرانسه حمله کردند. خانه‌های مسئولان این مرکز اسلامی مورد بازرسی قرار گرفت و ۱۱نفر هم بازداشت شدند. سه نفر از این افراد به حمل غیرقانونی سلاح متهم شده بودند.

وزارت کشور فرانسه دارایی‌های مرکز موسوم زهرا را به مدت شش ماه مسدود کرده بود. چنان‌چه امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه با درخواست وزارت کشور موافقت کند، پیش از آن که این مهلت به پایان برسد، فعالیت این مرکز همراه با چهار مرکز دیگر نزدیک به ایران غیرقانونی می‌شود.

 

تعطیلی مرکز فعالیت‌های بنیادگرایان مورد حمایت رژیم ایران در فرانسه در مهر ماه گذشته

دولت فرانسه در مهرماه گذشته دستور تعطیلی موقت مرکز موسوم به «زهرا» از مراکز متعلق به بنیادگرایان مورد حمایت ایران در این کشور را صادر کرد. این مرکز در «گراند سنت» شهر دنکرک در شمالی‌ترین نقطه فرانسه واقع شده است.

بر اساس حکمی که روز چهارشنبه ۲۵مهرماه صادر شد، دولت فرانسه این مرکز را به تلاش در جهت اشاعه بنیادگرایی در اروپا متهم کرده است.

در متن این دستور که در تاریخ ۲۳مهر صادر شد و امضای میشل لالآند، فرماندار استان «نور» (شمال) فرانسه را داشت، مدت تعطیلی این مرکز شش ماه ذکر شده بود.

این دستور دولتی همچنین تصریح می‌کرد این مرکز «همواره مشغول تبلیغات در جهت نفرت پراکنی و دعوت به تبعیض و خشونت» بوده است. نفرت پراکنی، تشویق به خشونت و تبعیض در فرانسه جرم محسوب می‌شود.

در روز ۱۰مهر عملیات ضدتروریستی گسترده‌یی علیه دفتر این مرکز انجام شد و سه نفر به‌طور موقت بازداشت شدند.. هدف از بازرسی اداری این مکان، «کشف سلاح های گرم که احتمالاً این مرکز به‌طور غیرقانونی در اختیار دارد» ذکر شده بود.

لازم به یادآوری است که فردای همان روز خزانه‌دار انجمن موسوم زهرا نیز به اتهام در اختیار داشتن بدون مجوز دو اسلحه گرم، موقتاًً بازداشت شد.

 

یورونیوز در این باره نوشت: 

فرانسه می‌گوید انجمن موسوم به زهرا که در فرانسه است، از سوی دولت ایران حمایت می‌شود. روز سه‌شنبه ۱۰مهر خبر عملیات بازرسی در این مرکز همزمان با توقیف دارایی وزارت اطلاعات ایران در فرانسه در پیوند با نقشه بمب‌گذاری در نشست مجاهدین خلق منتشر شد. در آن روز خبرگزاری فرانسه از دستگیری یازده تن در جریان این عملیات خبر داد.

توقیف داراییهای این مرکز و نیز نهاد وابسته به وزارت اطلاعات ایران به مدت شش ماه، در روزنامه رسمی فرانسه ثبت شده است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات