728 x 90

سنای آمریکا - حمایت سناتورهای ارشد هر دو حزب از مریم رجوی- سخنرانی جوزف لیبرمن و جان بوزمن

سناتور جوزف لیبرمن و جان بوزمن
سناتور جوزف لیبرمن و جان بوزمن

روز پنجشنبه ۱۴مارس/۲۲ اسفند۹۷، در آستانه نوروز، یک جلسه تحت عنوان حقوق‌بشر و دموکراسی در ایران در سالن مشهور جان کندی در سنای آمریکا برگزار شد. در این جلسه که با حضور سناتورهای ارشد از هر دو حزب و شخصیتهای برجسته سیاسی و مقامات پیشین ایالات متحده برگزار گردید، استمرار قیام، چشم‌انداز تغییر در ایران، ضرورت حمایت دو حزبی از آلترناتیو شورای ملی مقاومت و طرح ده ماده‌ای خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران مورد بحث قرار گرفت و ترفندها و اقدامات رژیم آخوندی در توطئه‌های تروریستی و شیطان‌سازی علیه مقاومت ایران محکوم گردید.

سناتور جوزف لیبرمن

با تشکر فراوان،

نوروز مبارک به همه کسانی که اینجا هستند. این یک تعطیلات زیبا است و من فقط می‌توانم آن را به آنچه که امروز در این دو راه انجام می‌دهیم پیوند دهم. یکی از آنها، همان‌طور که من مطمئن هستم که ایرانیان مقیم آمریکا می‌دانند، تاریخ نوروز به بیش از ۳۰۰۰سال پیش در تاریخ ایران بر می‌گردد و به ما یادآوری می‌کند و به ما می‌گوید که افراط‌گرایان، تروریستها، رژیم سرکوبگر که ایران را در سال ۱۹۷۹ تسخیر کردند، ۴۰سال پیش، واقعاً لحظه‌ای کوتاه و گذرا در تاریخ پرافتخار بیش از ۳۰۰۰ساله مردم ایران است. این کوتاه بوده است، اما برای مردم ایران و کسانی که به آنها فکر می‌کنند، کابوس بوده است و من اعتقاد دارم که اکنون کابوس به پایان می‌رسد همان‌طور که روز از پس شب می‌آید.

نوروز، مطمئن هستم که بیشتر شما می‌دانید، به‌معنی یک روز جدید به زبان انگلیسی است و با شما امیدوارم و دعا می‌کنم و با اعتماد به‌نفس اعتقاد دارم که سپیده دم جدیدی برای مردم ایران در حال طلوع است وقتی از رژیم تروریستی دیکتاتور و فاسد تهران آزاد شوند که از آزادی خدادادی آنها جلوگیری می‌کند، آرزوهای آنها برای قیام کردن را سرکوب می‌کند و پول‌های به زحمت به دست آمده آنها را به سرقت می‌برد تا بتواند به اردوگاه‌های تروریستی یا سوریه، لبنان، یمن و یا در تهران در جیبهای سران سیاسی حکومت بفرستد.

من فکر می‌کنم می‌توانیم با یکدیگر همکاری کنیم تا سقوط این رژیم را به پیش ببریم.

حالا، چرا به این باور دارم؟ من بر آنچه سفیر و ژنرال جونز گفتند سوار می‌شوم، به این دلیل که رژیم واقعاً در حال پوسیدن است. و مردم ایران شجاعانه علیه رژیم قیام می‌کنند. وقتی که به ایران می‌رسد، رئیس‌جمهور ترامپ، کل بازی و کل واقعیت را با بیرون کشیدن ما از توافق هسته‌یی با رژیم ایران، که یک معامله بد برای ایالات متحده و معامله خوبی برای رژیم ایران بود، بهم زده است و با ادامه فشار سیاسی و اقتصادی روی جمهوری اسلامی از طریق دولتش، یکی از دلایلی است که رژیم در حال فرسایش است.

ارز ایران، ریال، در سال گذشته ۷۰درصد ارزش خود را از دست داده است. تورم در ایران بر روی کالاهای مصرفی اصلی به بیش از ۱۰۰درصد رسیده است. نرخ بیکاری در بسیاری از شهرهای ایران بیش از ۵۰درصد است.

میلیون ها نفر بیکار، در گرسنگی، در فقر زندگی می‌کنند و دلیل اصلی این بحران اقتصادی، فساد سیستماتیک و سوءمدیریت مقامات رژیم است. آنها برای تأمین مالی گروه‌های تروریستی در خارج از ایران، گسترش سلاحهای کشتار جمعی، پول بیشتری نسبت به کمک به مردم ایران می‌فرستند و مصرف می‌کنند. و به همین دلیل مردم امروز در خیابانهای ایران می‌گویند، فریاد می‌زنند و پوستر‌هایی را حمل می‌کنند که می‌گویند " غزه را رها کن. سوریه را رها کن – فکری به‌حال ما کن - مردم ایران. "

هنگامی که به حقوق‌بشر می‌رسد، شما نیز برخی از حقایق غم‌انگیز را شنیده‌اید. از وقتی که این قیامها آغاز شد، آخرین دور در دسامبر سال ۲۰۱۷، به‌رغم این واقعیت که بیش از ۸۰۰۰دستگیری صورت گرفته است، به‌رغم این واقعیت که رژیم ایران بیشترین تعداد اعدام سرانه را بیش از هر کشوری در جهان دارد، ۳۶۰۰نفر فقط در زمان رژیم به‌اصطلاح مدره روحانی اعدام شده‌اند، این قیامها ادامه داشته‌اند.

 

در دسامبر سال ۲۰۱۸، سازمان عفو ​​بین‌الملل یک گزارش ۲۰۰صفحه‌ای را که حاوی اطلاعات مربوط به‌قتل‌عام سال ۱۹۸۸ که پیش از این به آن اشاره شد، منتشر کرد. در ماه دسامبر سال گذشته، سال ۲۰۱۸، فقط چند ماه پیش، رژیم ایران توسط سازمان ملل ‌متحد برای ۶۵امین بار به‌خاطر نقض مداوم حقوق‌بشر محکوم شد. بنابراین، این فقط یک گروه کوچک از آمریکاییها نیست، یک گروه کوچک از ایرانیان مقیم آمریکا نیست. این سازمان ملل ‌متحد است که آنها را محکوم می‌کند. و در ماه ژانویه امسال ۲۰۱۹، سازمان عفو ​​بین‌الملل سال ۲۰۱۸ را سال شرمساری برای رژیم آخوندی خواند.

و مردم دارند قیام می‌کنند. آنها مستمراًً در سراسر ایران اعتراض می‌کنند. اعتصابات در میان اتحادیه‌های کارگری، در کشاورزی، در فولاد، معلمان، بازنشستگان. آنها به اندازه کافی کشیده‌اند. آنها می‌خواهند زندگی بهتر داشته باشند. آنها رویاهای مشابهی که همه ما برای فرزندان خودمان داریم، دارند. رژیم در حال برخورد با مردم ایران است، و من فکر می‌کنم قدرت ندارد که این روند را معکوس کند.

و یکی از مهمترین چیزهایی که برای من تشویق کننده است که از بالای رژیم، ولی‌فقیه و رئیس‌جمهور به‌طور فزاینده‌ای می‌گویند که اعتراض‌هایی که ادامه دارد، کار شورای ملی مقاومت و مجاهدین خلق است.

من فکر می‌کنم در زمان رئیس‌جمهور روزولت بود - او هم بسیار بحث برانگیز بود - در مورد او بعضی‌ها می‌گفتند: "ما او را به‌خاطر دشمنانی که ساخته است دوست داریم." بنابراین ما عاشق شورای ملی مقاومت و مجاهدین خلق هستیم به‌خاطر دشمنانی که شما ساخته اید، که مستبدینی هستند که بر ایران حاکمند. مردم در حال قیام هستند.

 

یک آلترناتیو وجود دارد. و ژنرال جونز گفت: من فقط می‌خواهم این را بگویم. قرار نیست که یک دولت دیکتاتور شکل بگیرد و هرج و مرج وجود داشته باشد. شورای ملی مقاومت ایران یک ائتلاف گسترده است. این در تمامی‌بخشهای اپوزیسیون با رژیم، همه گروه‌های قومی مختلف و گروه‌های کاری در رژیم گسترده است. این برنامه را دارد که ژنرال جونز به آن اشاره کرد. بله، در حالی که من آن را می‌شنیدم، فکر کردم، برنامه خانم رجوی، "امیدوارم که یکی از نامزدهای ریاست‌جمهوری در ایالات متحده آمریکا، یک برنامه به این شکل را تصویب کند. آنها احتمالاً معنی بسیار بیشتری به نسبت آنچه تا الآن بوده است خواهند داشت."

 

واقعیت این است که شورای ملی مقاومت همچنین برنامه‌ای برای گذار دارد که یک برنامه دموکراتیک است. این شامل انتخابات در اسرع وقت برای اجازه دادن به مردم ایران است که با هوش هستند – به‌رغم شکنجه‌هایی که در آن زندگی کرده‌اند. آنها سابقه‌یی از حکومت‌داری دارند و آماده هستند تا به مرحله بسیار بهتری در تاریخ خود گذر کنند.

 

ژنرال جونز برخی از اینها را بیان کرد، اما از تحریم‌های بیشتر دولت حمایت کنید، با مردم ایران بایستید، با اپوزیسیونی که آماده ارائه یک جایگزین قوی هستند – شورای ملی مقاومت، به رهبری خانم رجوی و این طرح ده ماده‌ای فوق العاده، بایستید. و آماده باشید وقتی آن لحظه آمد، همان‌طور که در ماه ژوئن سال ۲۰۰۹اتفاق افتاد که مردم ایران به خیابان‌ها رفتند و ندا شهید شد، این بار آماده باشید تا دولتمان را وادارید از مردم ایران حمایت کند. هر یک از شما، اعضای کارکنان کنگره، شهروندان ایالات متحده آمریکا می‌توانند این اتفاق را انجام دهند.

آیا این فقط یک رویاست؟ خوب، این رویا نخواهد بود اگر ما این کار را با هم انجام بدهیم و برای آن کار کنیم. این رویا نیست. این یک نوروز، یک روز جدید برای مردم ایران، مردم آمریکا و مردم جهان خواهد بود. خیلی ممنون.

 

سناتور جان بوزمن:

از همه شما متشکرم که اینجا هستید. من فقط می‌خواستم به شما بگویم که چقدر از شما قدردانی می‌کنم که اینجا هستید، و با نمایندگان کنگره صحبت می‌کنید.

شما می‌دانید، شما دیگران را نیز دارید که از این آرمان حمایت کردند. این واقعاً چیز مهمی است.

بنابراین، از همه شما سپاسگزارم. ما متعهد به کمک به شما به هر صورتی که بتوانیم هستیم. من یک مربی فوتبال قدیمی داشتم که می‌گفت عملکرد گذشته نشان‌دهنده عملکرد آینده است. و ما در گذشته بسیار مفید بوده‌ایم که هم‌چنان ادامه خواهد داشت، بنابراین از بودن شما در اینجا متشکریم. هیچ جایگزینی برای حضور شما در صحنه نیست که نشان بدهد مسأله (آزادی ایران) چقدر برای شما اهمیت دارد و این‌که به ما توضیح بدهید ما باید چگونه رو به جلو حرکت کنیم.

بنابراین خیلی از شما سپاسگزارم، و از آنچه شما نمایندگی می‌کنید قدردانی می‌کنم. متشکرم.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات