728 x 90

۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۴ اکتبر ۲۰۱۸

سخنرانیهای کنفرانس بین‌المللی در بروکسل - پاسخ اتحادیه اروپا و آمریکا به موج جدید‌ تروریسم رژیم آخوندی

سخنرانیهای کنفرانس بین‌المللی در بروکسل
سخنرانیهای کنفرانس بین‌المللی در بروکسل

روز پنجشنبه ۱۲مهرماه ۹۷-۴اکتبر ۲۰۱۸، یک کنفرانس بین‌المللی با حضور شخصیت‌های برجستهٔ سیاسی و حقوقدانان تحت عنوان «موج جدید‌ تروریسم رژیم آخوندی - پاسخ اتحادیه اروپا و آمریکا» توسط کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت در بروکسل برگزار شد.

 

سخنرانان کنفرانس بروکسل که به ریاست دکتر آلخو ویدال کوادراس رئیس کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت برگزار شد، عبارت بودند از:

  • جولیو ترتزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا
  • لرد کارلایل عضو برجستهٔ مجلس اعیان انگلستان
  • سناتور رابرت توریسلی
  • پروفسور اریک داوید استاد دانشگاه بروکسل
  • ژرژ هانری بوتیه وکیل شاکیان خصوصی در پرونده توطئه تروریستی علیه گردهمایی مقاومت، رئیس پیشین بخش فرانسوی لیگ حقوق‌بشر در بلژیک
  • کلود مونیکه مدیر عامل مرکز استراتژیک اطلاعات و امنیت اروپا و عضو پیشین سرویس‌های امنیتی خارجی فرانسه و محمد محدثین مسئول کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت

 

سخنرانان در کنفرانس بین‌المللی بروکسل، ضمن استقبال از اقدامات اخیر دولت فرانسه علیه رژیم آخوندی به‌خاطر توطئه تروریستی علیه گردهمایی بزرگ مقاومت در پاریس، بر اتخاذ سیاستی قاطع برای مقابله با تروریسم افسارگسیخته آخوندها در اروپا تأکید کردند و به اخراج همه دیپلمات‌ تروریستها و مزدوران و بستن سفارت‌خانه‌ها و لانه‌های جاسوسی فاشیسم دینی در تمام کشورهای اروپایی فراخوان دادند.

 

دکتر آلخو ویدال کوادراس در سخنان افتتاحیه خود گفت: هدف این کنفرانس صحبت درباره پاسخ سیاسی کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا به موج تروریسم رژیم ایران علیه اپوزیسیون دموکراتیک ایران است... فرانسه به‌دلیل توطئه تروریستی (ویلپنت، سفرهای) دیپلماتیک به ایران را تا اطلاع ثانوی به تعویق انداخته است. به‌تازگی فرانسه دارایی‌های مربوط به اطلاعات (رژیم) ایران را مسدود کرد که واکنشی به تلاش برای سوءقصد در ویلپنت در ماه ژوئن بود.

آلخو ویدال کوادراس بر لزوم پایان دادن به مماشات با رژیم بر سر تروریسم حکومت آن در کشورهای اروپایی تأکید کرد.

 

پس از آن پیام رئیس‌جمهور برگزیدهٔ مقاومت به کنفرانس بین‌المللی بروکسل پخش شد.

خانم رجوی در این پیام ضمن تأکید بر متوسل‌شدن حکومت آخوندی به سرکوب داخلی و تروریسم برای مقابله با قیام و اعتراضات مردمی و مقاومت سازمان‌یافته و آ‌لترناتیو دموکراتیک این رژیم، گفت:

دیپلمات‌های رژیم به‌صورت سیستماتیک در تروریسم و جاسوسی مشارکت دارند. در واقع تروریسم بزرگترین اهرم پیشبرد سیاست خارجی رژیم است

تصمیم‌گیری در مورد اقدامات تروریستی در شورای عالی امنیت تحت ریاست روحانی انجام می‌شود. سپس این تصمیم به تأیید خامنه‌ای می‌رسد.

در این خصوص، یک تقسیم کار بین نهادهای مختلف وجود دارد: وزارت اطلاعات و نیروی تروریستی قدس مجری طر‌ح‌های تروریستی هستند و وزارت‌خارجه مسئولیت تأمین لجستیک عملیات و لاپوشانی اقدامات تروریستی را برعهده‌ دارد.

آخوندها و لابی آنها تلاش می‌کنند این تئوری را جا بیندازند که اولاً، اقدام‌های تروریستی کار باندهای خودسر است؛ ثانیاً فقط توسط بخشی از حکومت انجام شده تا در کار روحانی و ظریف کارشکنی کند. اما این دروغ‌ها تنها کسانی را می‌فریبد که مایلند فریفته شوند تا به روابطشان با استبداد مذهبی ادامه دهند.

 

از جانب مردم ایران به‌ دولت‌های اروپا می‌گویم:

در مقابل این رژیم قاطعیت به‌خرج بدهید

پرونده‌های فعالیت تروریستی آنها را علنی کنید

عوامل جاسوس و مزدور رژیم ایران را اخراج کنید

سفارت‌خانه‌های رژیم را، که مراکز شناخته شده جاسوسی و تروریسم است، تعطیل کنید.

با شرکتهای سپاه پاسداران و ستاد اجرایی خامنه‌ای معامله نکنید. هر معامله‌یی با این‌ نهادها کمک به‌ تأمین مالی تروریسم است

در مقابل اعدام و شکنجه زندانیان ایران و نقض گسترده حقوق‌بشر مردم ایران سکوت نکنید

و مسئولان جنایت علیه بشریت در ۴۰سال گذشته در ایران را به عدالت بسپارید!

از همه شما متشکرم

 

دکتر آلخو ویدال کوادراس در سخنان افتتاحیه خود گفت:

هدف این کنفرانس صحبت درباره پاسخ سیاسی کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا به موج تروریسم رژیم ایران علیه اپوزیسیون دموکراتیک ایران است... فرانسه به‌دلیل توطئه تروریستی (ویلپنت، سفرهای) دیپلماتیک به ایران را تا اطلاع ثانوی به تعویق انداخته است. به‌تازگی فرانسه دارایی‌های مربوط به اطلاعات (رژیم) ایران را مسدود کرد که واکنشی به تلاش برای سوءقصد در ویلپنت در ماه ژوئن بود.

آلخو ویدال کوادراس بر لزوم پایان دادن به مماشات با رژیم بر سر تروریسم حکومت آن در کشورهای اروپایی تأکید کرد.

 

 

جولیو ترتزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا در سخنرانی خود در این جلسه سیاست مماشات اروپا در قبال تروریسم رژیم آخوندی را مورد انتقاد قرار داد و گفت، سیاست مخفی و پنهان نگه‌داشتن مسائل درباره ماهیت رژیم ایران، بزرگ‌ترین اشتباه دولتها و رهبران در مقابله با چنین مسأله‌یی است.

وی سپس به حکم دادگاه آلمان در تأیید استرداد اسدالله اسدی به بلژیک و اقدامات فرانسه علیه رژیم پرداخت و افزود، (اسدی) مصونیت دیپلماتیک داشت تا بتواند دست به‌عمل بزند و شبکه تروریستی رژیم ایران در اروپا را هدایت کند... در پی این حکم، دولت فرانسه و به میزانی هم دولت انگلستان، سرانجام این مسأله را به‌روشنی علنی کرده‌اند و واقعیتها را مورد تأکید قرار داده‌اند.

جولیو ترتزی ضمن اشاره به اهمیت انتشار گزارشهای مطبوعاتی درباره توطئه تروریستی رژیم، افزود، رژیم ایران طی سالیان اخیر... شبکه‌یی را در فرانسه ایجاد کرده است... و این به شما نشان می‌دهد که ما فقط با سازمانهای تروریستی مواجه نیستیم...، بلکه با به‌اصطلاح انجمن‌ها و یا گروه‌های فرهنگی و حقوق‌بشری و به‌اصطلاح مدافعان صلح... مواجهیم که در واقع به‌طور مستقیم با (رژیم) ایران در ارتباطند و بنیادگرایی را... ترویج می‌کنند.

 

لرد کارلایل حقوقدان و عضو برجسته مجلس اعیان انگلستان سخنران بعدی این جلسه بود؛ وی در سخنانش از جمله گفت،که حمایت حکومتی از تروریسم قبیح است و باید جلوی آن گرفته شود... کشورهای متمدن و سازمانهای بین‌المللی وظیفه دارند تا همه امکانات را برای مبارزه با تروریسم حکومتی و یا هر نوعی از تروریسم به‌کار بگیرند... می‌خواهم به شورای ملی مقاومت و خانم رجوی به‌خاطر فعالیت‌هایشان تبریک بگویم... مجاهدان اشرفی درد و رنج بسیاری را به‌خاطر اقدامات سرکوبگرانه و تروریستی رژیم متحمل شده‌اند... آنها نیز در معرض تروریسم حکومتی رژیم ایران قرار داشته‌اند...

لرد کارلایل سپس به کارزار شیطان‌سازی رژیم علیه مجاهدان اشرفی در آلبانی از طریق درج گزارشهای دروغین در رسانه‌های مختلف پرداخت و گفت: فقط به تیرانا بروید و با آنها دیدار کنید و خواهید دید که چقدر این اخبار جعلی است.

لرد کارلایل در بخش دیگری از سخنانش به تروریسم اینترنتی حکومت آخوندی پرداخت و بر لزوم افشای اقدامات رژیم و تهدیدات آن تأکید کرد.

وی همچنین گفت که رژیم ایران بدترین کارنامه در زمینه اعدام به نسبت جمعیت در جهان را دارد... ما شاهد این اعدامها در ملاء عام... بوده‌ایم... نباید اجازه بدهیم دولتهایمان به‌خاطر منافع تجاری (این موضوعات را نادیده بگیرند)... نباید با حکومتی که مردم را این‌چنین اعدام می‌کند، تجارت کرد...

لرد کارلایل تأکید کرد: شورای ملی مقاومت تنها (جنبشی) است که یک سیاست روشن را برای جایگزینی این رژیم ارائه کرده است...

 

سناتور رابرت توریسلی در سخنرانی خود ضمن تقدیر از اقدام دولتهای اروپایی برای خنثی‌کردن توطئه تروریستی علیه گردهمایی بزرگ پاریس، به تغییرناپذیر بودن رژیم آخوندی و بیهوده بودن استمالت از آن پرداخت و گفت، آنچه در ۳۰ژوئن رخ داد یک مورد منحصر به‌فرد نبود و بخشی از یک الگوی کار (ادامه‌دار این رژیم) بوده است.

وی سپس به خنثی‌ شدن توطئه تروریستی رژیم در آلبانی، دستگیری جاسوسان وزارت اطلاعات در آمریکا و توطئه تروریستی علیه گردهمایی پاریس پرداخت، و افزود: وقتی رژیم‌های استبدادی تحت فشار شدید سیاسی در داخل هستند و تهدید جدی را از سوی مردم احساس می‌کنند، چنین واکنش‌هایی را از خود بروز می‌دهند... مردم ایران ۹ماه است... که دست به اعتراض زده‌اند تا دموکراسی را برقرار کنند...

 

سناتور توریسلی افزود... سه اقدام تروریستی طی سه ماه فاش شده است که همه به وزارت اطلاعات راه می‌برند... این اقدامات توسط دیپلمات‌های رژیم ایران صورت گرفته است... ما نمی‌توانیم آن‌را نادیده بگیریم... نپرداختن به واقعیت، به‌معنی حملات بیشتر و از دست رفتن جانهای بیشتر است... تعهد به عدالت توسط دولت آلمان در همکاری با مقامهای بلژیک یک الگو از همان اقدامات قاطع (ضروری) است...

سناتور توریسلی سپس بخش‌هایی از نامه شخصیت‌های برجستهٔ آمریکایی به وزیر خارجه این کشور را درباره توطئه تروریستی علیه گردهمایی پاریس و لزوم لیست‌گذاری تروریستی وزارت اطلاعات و حسابرسی از رژیم قرائت کرد، و گفت که این نامه از جمله توسط نیوت گینگریچ رئیس پیشین مجلس نمایندگان، شهردار رودی جولیانی، بیل ریچاردسون سفیر پیشین آمریکا در ملل متحد، لویی فری مدیر پیشین ادارهٔ تحقیقات فدرال و فرانسیس تانزند امضا شده است.

وی افزود: مقامات امنیتی و قضایی و دولت فرانسه اقدامات خوبی را به‌عمل آورده‌اند... مردم ایران در خیابانهای سراسر ایران جان خود را به خطر می‌اندازند و جانشان را فدا می‌کنند تا به این حکومت استبدادی پایان بدهند... کسی از ما نخواسته که مبارزه کنیم... از ما می‌خواهند که از قراردادها (با رژیم ایران) صرف‌نظر کنیم... نباید کمک کنید، فقط آسیب نرسانید...

وی در پایان خواهان لیست‌گذاری تروریستی وزارت اطلاعات رژیم ایران شد، و گفت: این اقدام باید همین امروز انجام شود.

 

محمد محدثین در سخنرانی خود در کنفرانس بروکسل ضمن مرور اقدامات تروریستی و جاسوسی رژیم آخوندی در آلبانی، علیه گردهمایی پاریس و همچنین در آمریکا گفت: بنا‌ به اطلاعات (مقاومت ایران) از داخل رژیم آخوندی، تصمیم برای انجام حمله علیه گردهمایی پاریس، در ژانویه ۲۰۱۸در شورای عالی امنیت ملی رژیم به ریاست حسن روحانی صورت گرفته است. همه تصمیمات عمده امنیتی این رژیم در این ارگان صورت می‌گیرد. اعضای دائم آن از جمله وزیر خارجه، رئیس‌جمهور، سرکرده سپاه و سرکرده نیروی قدس آن هستند.... این طرح توسط خامنه‌ای مورد تأیید قرار گرفت و در ماه مارس فرمان حمله به وزارت اطلاعات داده شد...

وی با اشاره به اهمیت اقدامات فرانسه و تأکید مقامهای این کشور مبنی بر مسئولیت وزارت اطلاعات رژیم در تصمیم‌گیری و اجرای توطئه تروریستی علیه گردهمایی بزرگ مقاومت، افزود: اکنون دیگر نمی‌توان مدعی شد که ظریف و روحانی که خودشان پشت این بمب‌گذاری بوده‌اند، از نوع دیگری هستند و مسئولیتی نداشته یا اطلاعی از این تروریسم حکومتی نداشته‌اند... سرکوب و صدور تروریسم و جنگ‌افروزی، عامل بقای این رژیم است و بدون آن نمی‌توانند به (حکومت خود ادامه بدهند)... همه باندهای این رژیم نیز در سرکوب و تروریسم همدستند.

محمد محدثین از افزود، همه عوامل و جاسوسان رژیم باید از کشورهای اتحادیه اروپا و خاک اروپا اخراج شوند... اتحادیه اروپا و کشورهای عضو باید وزارت اطلاعات را در لیست سیاه قرار بدهند و همه حساب‌ها و دارایی‌های آن‌را مسدود کنند... هر نهاد یا شرکتی که با وزارت اطلاعات یا عوامل آن تجارت کند باید در لیست سیاه قرار گیرد؛ اتحادیه اروپا باید هر گونه روابط و تعامل با رژیم ایران را متوقف کند.

پروفسور اریک داوید سخنران بعدی این جلسه گفت، دستگیری دیپلمات‌ (رژیم) ایران و (موضوع) تسلیم او به بلژیک... بر اساس حکم جلب اروپایی...، نمونه‌هایی عالی از اعمال قانون بدون هیچ‌گونه تأثیر یا مداخله سیاسی... است... بحث بر سر استرداد (این دیپلمات) نیست، بلکه بر سر تسلیم (او) است... (اکنون) برای اولین بار تروریسم حکومتی در سطح قضایی مورد بحث قرار گرفته است.... حکومت ایران می‌تواند در تصمیمات آتی که اتخاذ خواهد شد از سوی قضاییه بلژیک، یک حکومت تروریستی توصیف شود و این به‌لحاظ حقوقی واقعاً جدید است.

 

کلود مونیکه مدیر عامل مرکز استراتژیک اطلاعات و امنیت اروپا در سخنرانی خود گفت، فرد کلیدی در این توطئه اسدالله اسدی یک دیپلمات (رژیم) ایران در سفارت این رژیم در وین بوده است... این برای من تعجب‌آور نبود... به‌مدت ۴۰سال من درگیر تروریسم حکومتی رژیم ایران در مقاطع مختلف بوده‌ام... از جمله در دهه ۱۹۸۰وقتی آنها علیه منافع فرانسه دست به یک کارزار گسترده (تروریستی) زدند...

کلود مونیکه سپس شماری از اعمال تروریستی و سوءقصدهای رژیم در اروپا و آمریکای جنوبی را برشمرد، و افزود: تروریسم یکی از ابزار سیاست خارجی (این رژیم) به‌شمار می‌رود... آنها از ارتباطات خود (از جمله از) روابط دیپلماتیک و اقتصادی... استفاده می‌کنند... توطئه ویلپنت بسیار مهم است... چون نشان می‌دهد که تروریسم هم‌چنان یک ابزار جاری است که (این رژیم) برای حل مسائلش از آن استفاده می‌کند.

ژرژ هانری بوتیه از وکلای مقاومت ایران در سخنانش، روند تحقیقات قضایی پیرامون توطئه تروریستی رژیم علیه گردهمایی مقاومت را که در بلژیک جریان دارد توضیح داد؛ وی همچنین گفت، این برای من یک افتخار است که به‌مدت بیش از ۲۰سال از شورای ملی مقاومت ایران دفاع می‌کنم... ما خواهان آن هستیم که بتوانیم به این پرونده مراجعه کنیم و... آن‌را مشاهده خواهیم کرد... مهم است که نشان داده شود روز ۳۰ژوئن در ویلپنت چه اتفاقی رخ داد.

 

دکتر آلخو ویدال کوادراس در سخنان پایانی خود تأکید کرد، روشن است که این موج جدید‌ تروریسم رژیم ایران...، کار یک فرد منزوی یا گروه منزوی نیست، بلکه کار یک نظام سیاسی است که تلاش دارد... ماشین کشتارش را به خارج از مرزهایش (صادر کند)... این مستلزم تأیید از سوی بالاترین سطح رژیم ایران است. این حملات بدون تأیید شورای عالی امنیت به ریاست روحانی و خود خامنه‌ای امکان‌پذیر نیست. اتحادیه اروپا باید این سیاست تعاملی را متوقف و یک سیاست قاطع اتخاذ کند... ما انتظار داریم که کشورهای اروپایی دیپلماتها و مأموران رژیم ایران را از اروپا اخراج کنند؛ چون حضور آنها جان ما را در معرض خطر قرار می‌دهد...

وی اضافه کرد، مماشات با رژیم استبدادی (حاکم بر) ایران... کارایی ندارد؛ این قبلاً کارایی نداشته، الآن کارایی ندارد و در آینده هم نخواهد داشت. اتحادیه اروپا هر چه دیرتر این واقعیت را به‌رسمیت بشناسد، عواقب آن بیشتر خواهد بود... زمان آن است که رویکرد خودمان را عوض کنیم و از تغییر رژیم در ایران حمایت کنیم.

 

 

دکتر آلخو ویدال کوآدراس - رئیس کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت

عصر بخیر به همه و خوش آمدید به این کنفرانس در مورد موج «جدید‌ تروریسم (رژیم) ایران»، جایی که ما تلاش خواهیم کرد پاسخ‌های اتحادیه اروپا و ایالات متحده را به این تحولات بررسی کنیم.

در ماه مارس طرح تروریستی برای انفجار در یک گردهمایی سازمان مجاهدین خلق ایران در آلبانی کشف شد. در ماه ژوئن یک طرح تروریستی دیگر برای انفجار در گردهمایی بزرگ سالانه اپوزیسیون دموکراتیک ایران در پاریس با حضور دهها هزار شرکت‌ کننده و چند صد تن از میهمانان برجستهٔ بین‌المللی نیز کشف و افشا شد و خوشبختانه از آن جلوگیری شد.

در ماه اوت دادگستری ایالات متحده اعلام کرد که دو تبعه رژیم ایران دستگیر شده‌اند، به‌دلیل جاسوسی علیه اعضای مجاهدین در آمریکا، آنها همچنین علیه یک مرکز یهودی جاسوسی می‌کردند.

شما همچنین احتمالاً می‌دانید که دیپلمات (رژیم) ایران هم در آلمان دستگیر شده به‌خاطر تحویل‌دادن مواد منفجره و چاشنی به دو فرد تروریستی که به آن اشاره شد.

دو روز پیش، یک دادگاه آلمان تأیید کرد که دیپلمات دستگیر شده، اسدالله اسدی، باید تحویل مقامات قضایی بلژیک بشود.

بر اساس آنچه که علناً در دسترس است، زوجی که در بلژیک دستگیر شده گفته‌اند که اسدی، این دیپلمات، مواد منفجره را به آنها داده است. آنها همچنین گفته‌اند که در حال کار کردن تحت نظارت وی بوده‌اند؛ تحت نظارت این دیپلمات (رژیم) ایران که محل مأموریتش در وین بوده است. آنها سال‌ها بوده که تحت نظارت وی کار می‌کرده‌اند و او را در شهرهای مختلف اروپایی ملاقات کرده بودند و همچنین در تهران و هر بار او به آنها برای خدماتشان پول نقد می‌داده.

هدف کنفرانس امروز بررسی پاسخ سیاسی کشورهای اروپایی از اتحادیه اروپا و همچنین ایالات متحده است به این تلاش‌های تروریستی رژیم ایران علیه اپوزیسیون دموکراتیک ایران.

طبق یک ابلاغیهٔ افشا‌ شده از وزارت امور خارجه فرانسه، این کشور دیدارهای دیپلمات‌هایش را به ایران به‌طور نامحدودی متوقف کرده است که علت آن این طرح تروریستی است.

اوایل این هفته در دوم اکتبر، فرانسه دارایی‌های نفرات اطلاعاتی (رژیم) ایران را مسدود کرد که در پاسخ به طرح بمب‌گذاری افشا شده‌یی صورت گرفت که قرار بود در ۳۰ژوئن در ویلپنت انجام شود.

مقامات بلژیکی، از خدمات کسانی که این طرح را کشف کرده‌اند تقدیر کرده‌اند. تشکر دوباره از این‌که به اینجا آمدید.

 

 

جولیو ترتزی - وزیر خارجه پیشین ایتالیا

متشکرم. مفتخرم از صحبت در این پنل برجسته تا بتوانم راجع به موضوعی صحبت کنم که مخفی نگه داشته شده، به‌طوری که برخلاف تنها درمان و استراتژی است که در مقابله با تروریسم وجود دارد.

امروز همچنین باید تبریک بگوییم که در پایان این تونل نوری وجود دارد. یک عنصر مثبت و آرامش‌بخش وجود دارد. یک عنصر اطمینان‌بخش در عملکردی که توسط بعضی دولتها اتخاذ شده است. توسط تعدادی از افراد. توسط همه شما. توسط رئیس‌جمهور برگزیده خانم رجوی و حامیان، حامیان در حال گسترش شورای ملی مقاومت ایران. حامیان در حال رشد که می‌توانیم ببینیم در بعضی کشورهای اروپایی و در بعضی پارلمانهای ملی در اروپا و همچنین در پارلمان اروپا. این حمایتها برانگیخته می‌شود و نشان داده می‌شود بوسیله آنچه که در چند روز اخیر اتفاق افتاده است. هفته پیش تصمیم بسیار مهمی توسط یک دادستان آلمان اتخاذ شد تا استرداد به بلژیک را مد نظر قرار دهد؛ (استرداد) اسدالله اسدی، در اتریش مأموریت داشته و به‌وضوح مصونیت دیپلماتیک به او داده شده بود تا بتواند شبکه‌یی از تروریست‌های (رژیم) ایران را در اروپا کنترل و توانمند کند. این خبر بسیار خوبی بود، امروز که دستور این اخراج داده شده و ابلاغ شده است. و به‌دنبال این موضوع، دولت فرانسه و همچنین آن‌طور که در رسانه‌ای انگلیسی دیده‌ام، مقامات انگلستان، سرانجام این مسأله را به‌طور علنی مطرح کرده‌اند، با بیان این واقعیت. این بسیار مثبت بود که امروز صبح دیدیم. این انعکاس بسیار بزرگ امروز توسط روزنامه لوموند. ولی آنچه که علنی می‌شود، به‌خاطر این تحقیقات، روش‌هایی هستند که (رژیم) ایران ساخته و پرداخته است. یک شبکه، در سالهای اخیر، دست‌کم طی ۱۰یا ۱۵سال گذشته در فرانسه؛ و این داستان در مورد «مرکز الزهرا که رله نفوذ (رژیم) ایران در فرانسه است» و این داستان، به شما می‌گوید که نه تنها سازمانهای تروریستی در اروپا در صحنه هستند، بلکه شبکه‌یی از جوامع و گروه‌های فرهنگی و گروه‌های سیاسی و حقوق‌بشری و مدافع حقوق‌بشر و یا افرادی که مدعی فعالیت برای صلح در جهان یا در مدیترانه برای گفتگو بین اعضای جامعه مسلمان و دیگر مذاهب در اروپا هستند، آنها چنین ادعاهایی را می‌کنند. ولی در واقع مستقیماًً به (رژیم) ایران وصل هستند و در حال سازماندهی طرح‌ها و جمع‌آوری پول، تبلیغ حزب‌الله یا جهاد اسلامی و تبلیغ افراطی‌ترین گروهها در جوامع اسلامی در اروپا هستند. این چیزی است که باید روی آن در انظار عمومی و در رسانه‌ها تأکید شود.

و این نقشی است که یک دولت باید داشته باشد. علنی کند که این‌گونه نفوذها در زندگی سیاسی ما و حتی در فرهنگ ما وجود دارند؛ حضور آنها در این انجمن‌هاست که مستقیماًً تغذیه مالی و سازماندهی‌شان توسط یک کشور خارجی صورت می‌گیرد، با هدفی مشخص برای بی‌ثبات‌کردن جامعه و کشور ما. فکر می‌کنم که این شاید شروع کار باشد. افشاگری این رفتار که سران (رژیم) ایران دارند. این باید در کشورهای دیگر هم گسترش پیدا کند. جاهایی که ما مسأله مشابهی داریم.

من هیچ‌گونه رازی را برملا نمی‌کنم وقتی که می‌گویم، سازمانهای مشابهی در ایتالیا وجود دارند و فعال هستند، در رم، در کالیاری.

بنابراین، در رابطه با این موضوع با خانم رجوی هم‌نظرم که باید موضع مؤثرتر و محکم‌تری توسط اتحادیه اروپا اتخاذ شود. هم در معنی و هم در پیامی که ما به عموم می‌فرستیم و برای جامعه بین‌المللی می‌فرستیم. در ضمن اتحاد هم ضروری است؛ اتحاد بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده. چون فقط با اتحاد، و این مسأله آن‌چنان برای امنیت اروپا سنگین و تهدیدآمیز است، این وضعیت تروریسم تحت حمایت (رژیم) ایران، آن‌چنان سنگین است که ما باید همراه با هم با آن بجنگیم، یعنی اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در برابر این تهدید بسیار جدی که روی امنیت اروپا تأثیر می‌گذارد.

(رژیم) ایران امروز به‌عنوان یک حکومت تروریستی تهدیدی بزرگ‌تر را از آن چیزی است که ما به‌عنوان «دولت اسلامی» برای اروپاییان شناخته بودیم. بسیار متشکرم.

 

پروفسور اریک داوید، استاد حقوق جنایی بین‌المللی از بلژیک

این وقایع، این دستگیریها و تسلیم کردن، این وقایع نمونه بسیار زیبایی از اجرای قانون بوده به‌طوری که هیچ نفوذ، هیچ مداخله از طرف طرفهای سیاسی ذیربط در آن نبوده است. تمامی پروسه حقوقی در این زمینه که در اختیار مقامات قضایی است، با استرداد تفاوت بزرگی وجود دارد، در واقع این تسلیم، یک استرداد نیست، این یک تحویل دهی است که بسیار متفاوت است وقتی که از جوانب قضایی به آن نگاه می‌کنیم، برای این‌که استرداد یک پروسه قانونی از طرف یک دولت به دولت دیگر است که از طریق یک شعبه اجرایی دولتی صورت می‌گیرد اما ما در این قضیه مشخص با استرداد روبه‌رو نیستیم بلکه این یک تحویل دهی بوده است که از برخی جوانب بسیار متفاوت است، اما نگران نباشید من زیاد وارد جزئیات این پروسه نمی‌شوم. جالب است که مقامات قضایی آلمان به‌طور کامل اعتراض به‌عمل آمده را وارد ندانستند، اعتراضی که بر پایه مصونیت دیپلماتیک این دیپلمات ایرانی عنوان شده بود که به آن مصونیت دیپلماتیک مجرم مفروض می‌گویند. بر اساس معاهده ۱۹۶۱روابط دیپلماتیک، اعتبار قضایی این دیپلمات تنها در کشوری است که آن دیپلمات خارجی به‌صورت رسمی به‌رسمیت شناخته شده و به‌علاوه کشورهایی که آن دیپلمات خارجی از کشور میزبان به کشور دیگری برای ملاقات می‌رود و متقابلاًًً به کشور میزبان بر می‌گردد و یا وقتی که به‌عنوان عضوی در ترکیب یک هیأت مخصوص قرار داشته باشد که همچنین نمونه‌ای است که واجد شرایط مصونیت دیپلماتیک می‌شود، ولی این مورد شامل این شرایط نبوده است و دیپلمات رژیم ایران که دستگیر شده در هیچ‌کدام از این موقعیتها قرار نداشته است، قبل از هر چیز آنچه که جالب است این است که برای اولین بار است که تروریسم دولتی در سطح حقوقی بررسی می‌شود که این بسیار مهم است و عواقب حقوقی فوق‌العاده‌ای به‌دنبال خواهد داشت از جمله این‌که دولت ایران می‌تواند که در احکام قضایی که توسط هیأت قضات در آینده اتخاذ می‌شود، دولت ایران می‌تواند به‌عنوان یک دولت تروریستی توصیف شود و این چیزی است که از نقطه‌نظر حقوقی بسیار جدید است در عین‌حال که این تحویل دهی یک پیروزی بزرگ محسوب می‌شود، از یک طرف گفته شده که این یک پیروزی برای سرویسهای امنیتی بوده است که توانستند به‌صورت موفقیت‌آمیزی این توطئه را کشف کرده و آن‌را عقیم کرده و مانع اجرای یک عملیات تروریستی دولتی شدند و در نهایت این تحویل دهی یک پیروزی برای اجرای قانون بوده است. از توجه شما بسیار متشکرم.

 

لرد کارلایل، عضو برجسته مجلس اعیان انگلستان

دولت حامی تروریسم پدیده زشتی است که باید از آن ممانعت شود. این یک پدیده غیرقانونی در برابر قانون بین‌المللی است که مایه شرم و روسیاهی برای مرتکبین آن است و در نهایت باید امید داشت که سزای آنچه که سزاوارش هستند برسند. اما البته پیدایش دولت حامی تروریسم و گسترش آن همچنین برای کسانی از ماکه سالهای متمادی با تروریسم در جنگ بوده‌اند مبین چیز دیگری هم هست. زیرا این نشان‌دهنده نوعی ضعف و موضع تدافعی دولتی است که بانی این تروریسم می‌باشد. از نظر من، و فکر می‌کنم نظر همه کسانی که امروز در این پنل هستند و همه کسانی یا حداقل بیشتر کسانی که در این سالن هستند نیز باشد، سازمانهای بین‌المللی و دولتهای متمدن وظیفه دارند برای جنگیدن با دولت حامی تروریسم یا هر نوعی از تروریسم، از تمامی امکانات مشروع و مناسب استفاده کنند. من در گردهمایی بزرگ پاریس مشارکت داشته‌ام هر چند که امسال نمی‌توانستم حضور داشته باشم اما می‌خواهم از کارهایی که شورای ملی مقاومت ایران انجام شده و به‌خوبی توسط خانم مریم رجوی رهبری شده مخصوصاً طی۱۲ماه گذشته، ستایش کنم. سطح ناآرامیها و احساسی که مردم در داخل ایران دارند مبنی بر این‌که می‌توانند و باید خشم و مخالفتشان را علیه این رژیم نشان دهند طی سال گذشته خیلی سازمان‌یافته‌تر شده و خیلی بهتر در سطح بین‌المللی مشهود است و تا حد زیادی مرهون شورای ملی مقاومت ایران در اروپا و ایالات متحده آمریکاست. من همچنین مایلم آنچه که در آلبانی انجام شده را مورد تحسین قرار دهم، جایی که تعداد زیادی از ساکنان اشرف و لیبرتی مستقر هستند. من نمی‌دانم چه تعداد از شما با آنها دیدار کرده اید اما من ۲بار با آنها دیدار کرده‌ام.. همان‌طور که قبلاً هم گفته شده، آنها هم در معرض اقدامات تروریستی با حمایت دولتی توسط رژیم ایران بوده‌اند. و اگر شما حاصل کار رسانه‌ها را در مورد ایران دنبال کنید، همان‌طور که من هر روز بدون استثنا دنبال می‌کنم، خارق‌العاده‌ترین فوران اخبار جعلی و ساختگی را خواهید یافت تا به اعتبار و حسن نیت آنها (اشرفی ها) را در نزد مردم در داخل ایران حمله کنند. حال اگر شما آن مطالب را بخوانید و دچار برخی ابهامات شوید، کافی است به تیرانا بروید و با آنها ملاقات کنید و خواهید دید که این خبرها تا چه حد واقعاً جعلی هستند.

من در گذشته، یعنی تصادفاً از ۱۱سپتامبر، زمانی که جهان تا حدی دستخوش تغییر شد، تا سال ۲۰۱۱، که می‌شود اغلب این ۱۰سال، نقد کننده مستقل قانون تروریسم برای بریتانیا بوده‌ام. من همچنین از آن زمان تا کنون به موشکافی مسائل تروریستی در سراسر جهان ادامه داده و خدمات مشاورتی حول این موضوع در بخش خصوصی ارائه داده‌ام. علاقمندی اصلی من در مورد آینده ایران به من کمک کرده تا متوجه شوم چطور دولت ایران از هر آنچه که می‌تواند استفاده می‌کند تا به آرمان یک دولت خوب و دموکراسی در آینده ایران حمله کند. یکی از کارهایی که می‌کند این است که روزانه و به‌طور ۲۴ساعته و هفت روز هفته در پی متزلزل کردن خانم رجوی و شورای ملی مقاومت و سازمان مجاهدین است. آنها در تمام مدت در لندن در حال سو استفاده کردن هستند و وانمود می‌کنند که خبرنگاران اصیلی هستند، وانمود می‌کنند که نمایندگان کانالهای مستقل تلویزیونی هستند، ولی سیاسی کاران لابی کننده غیرواقع‌بینانه و ناخوشایندی هستند و حرفشان این است که گویی ما باید رفتاری را با رژیم ایران در پیش بگیریم که گویی این حکومت هم تنها یکی مثل سایر دولتها در خانواده کشورهاست. اما این‌طور نیست و ما باید این را به‌خاطر بسپاریم و دولتهای ما و اتحادیه اروپا هم باید همین حرف را بزنند. در نتیجه برای اروپاییان و نهادهای بین‌المللی خیلی مهم است که هم‌چنان با هم کار کنند تا بتوانند گروه‌های جنایتکار مسلح و سازمان‌یافته و تروریستها را درهم بشکنند. و این به‌طور خاص در زمینه بریتکس حائز اهمیت است و من متأسفم که حرف B را در این سخنرانی بکار می‌برم اما این در این رابطه خیلی مهم است. این کاملا حیاتی است که همکاری در داخل اروپا، در درون اتحادیه اروپا و در واقع در درون شورای اروپا حول موضوعات ضدتروریستی باید امر مفروضی باشد و نه این‌که موضوع مذاکرات بدرد نخور باشد. من معتقد نیستم که پارلمان بریتانیا، جدا از این‌که دولت چه می‌خواهد، معتقد نیستم که پارلمان بریتانیا هر گونه طفره رفتن حول موضوع همکاری اروپاییان علیه تروریسم را تحمل کند. اکنون زمان آن است که دولتهای کشورهای اتحادیه اروپا و خود اتحادیه اروپا که صدایشان را بلند کرده‌اند و واقعیت تلاشهای رژیم ایران در پهنه تروریسم سایبری را که ابعاد آن به اندازه تروریسم فیزیکی است برملا کنند. بسیار تأسف آور است که خانم موگرینی با صدا و از سوی اروپا علیه تلاشهای اخیر دولت حامی تروریسم ایران در اروپا و نقاط دیگر سخنی نگفته است. همچنین اگر اجازه بدهید در حضور نمایندگان برخی از رسانه‌ها مایلم کلامی به آنها بگویم. من سی و چند سال است که در صحنه سیاسی بریتانیا پرسه زده‌ام و دریافته‌ام که در مجموع خبرنگاران و افراد دوست دارند در مورد داستانهای بی‌دردسر بنویسند. آنها دوست دارند میوه‌هایی را از درختان بچینند که پایین و دم دستشان آویزانند. این یک داستان پیچیده است، داستان کاری که رژیم ایران دارد در فضای سایبری و در ارتباط با تروریسم انجام می‌دهد. اما خبرنگاران پژوهشگر خوب که تعداد آنها اندک است وظیفه دارند که آن را به تفصیل در معرض انظار عمومی قرار دهند. در بریتانیا، کما این‌که فکر می‌کنم در ایتالیا، بلژیک، فرانسه، آلمان و جاهای دیگر اروپا، حتی سیاستمداران، سیاستمداران حرفه‌یی یا تمام وقت چندان در این مورد مطلع نیستند زیرا آنها بخش زیادی از اطلاعات خود را از رسانه‌ها دریافت می‌کنند. کار زیادی در آگاه نمودن سیاستمداران و تا حد زیادی افکار عمومی لازم است در مورد خطر رژیم ایران انجام شود، خطری که متوجه امنیت ملی ما در هر کشور در اروپاست که ما در آن زندگی می‌کنیم و نیز متوجه سازمانهایی هم‌چون شورای ملی مقاومت که محل گرد آمدن بسیاری از مردمان خوب و شریف ایرانی است.

رژیم ایران بدترین کارنامه اعدام نسبت به جمعیتش در کل جهان را دارد. و ما دیده‌ایم که افراد چگونه اعدام می‌شوند. اگر شیوه متمدنانه‌ای برای اعدام کردن وجود داشته باشد، از این شیوه در ایران استفاده نمی‌شود. افراد در انظار عمومی و توسط جراثقالهای ساختمانی و سایر شیوه‌های وحشتناک و احمقانه مانند آن اعدام می‌شوند که اعمال قرن شانزدهم در اروپا در مقابل آن متمدنانه به‌نظر می‌رسد. در نتیجه، اینها افراد خیلی شجاعی هستند و ما نسبت به آنها وظیفه داریم که صدایمان را بلند کنیم، از آنها حفاظت کنیم، به سود آنها اعتراض کنیم، کمکشان کنیم و به دولتهایمان اجازه ندهیم از این وضعیت به سود چند معامله تجارتی برای ساختن یک مدرسه در اینجا و یک دانشگاه در آنجا و یک کارخانه در جایی دیگر، شانه خالی کنند. کشوری که مردم را به این شکل در ابعاد کلان اعدام می‌کند، کشوری نیست که ما با آن باید تجارت کنیم. و از نظر من، توافق اتمی که به‌نظر می‌رسد در حال فروپاشی است که مطمئن هستم با حسن نیت بود، به‌نظر می‌رسد از وقتی شروع شد، در پیشرفت یا فقدان پیشرفت در ایران خیلی ضعیف عمل کرده است. معذالک من نمی‌خواهم با بد بینی صحبتهایم را تمام کنم. من معتقدم اگر ما بتوانیم با هم کار کنیم تا با دولت حامی تروریسم ایران برخورد کنیم، اگر ما بتوانیم دست به اقدامات سازنده بزنیم و نشان دهیم که دولت بهتری می‌تواند در ایران وجود داشته باشد و شورای ملی مقاومت است که در این لحظه تنها سازمانی است که در معرض توجهات است و برنامه‌ای از یک سیاست روشن را برای دولت آلترناتیو ایران فرموله کرده است. اگر ما بتوانیم این کارها را در یک چهارچوب مثبت فکری انجام دهیم در آن صورت روزی خواهد رسید که ما در مورد این مسائل، نه در یک سالن زیبا در مرکز بروکسل بلکه به‌عنوان یک واقعه تاریخی در سالن زیبایی در تهران صحبت خواهیم کرد.

 

سناتور رابرت توریسلی- آمریکا

یک اصطلاحی در سیاست آمریکا هست که برخی اوقات امید و واقعیت بهم برخورد می‌کنند. ما مدتها امیدوار بودیم که رژیم ایران اصلاح شود و خودش را تغییر بدهد. شواهد بسیار غیرقابل اشتباه می‌شوند. آنچه که در ۳۰ژوئن اتفاق افتاد بخشی از یک طرح بود یک واقعه مجزا نبود. هفته‌ها قبل از این‌که سرویسهای آمریکایی و آلبانیایی یک توطئه برای بمب‌گذاری در بیرون یک سالن در تیرانا را افشاء کنند جایی که پناهندگان ایرانی جمع می‌شدند تا غذا بخورند. هفته‌ها بعد از حمله طراحی شده در۳۰ژوئن، مقامات آمریکایی اجرای قانون، یک فعالیت جاسوسی را در آمریکا کشف کردند که سرویسهای رژیم ایران مشغول مانیتور کردن پناهندگان ایرانی و مکانهای متعلق به آمریکاییان یهودی بودند. یک پدیده‌ای از فعالیتهای رژیم ایران برای طرحها و اعمال تروریستی در جهان غرب در حال ظهور است. این اتقافی نیست این چیزی است که اتفاق می‌افتد وقتی که رژیمهای مستبد تحت فشار شدید سیاسی در داخل هستند و از جانب مردم خودشان احساس تهدید می‌کنند. این یک پدیده‌ای است که به‌خوبی در تاریخ شناخته شده است. به مدت ۹ماه صدها و بعد هزاران نفر از مردم در شهرهای کوچک و بزرگ در سرتاسر ایران خواهان احیای آینده خودشان هستند تا به رژیم مستبد پایان بدهند و دموکراسی را در ایران برقرار کنند. رژیم ایران به تنها شیوه‌ای بلد است عمل می‌کند. خودش را به‌خاطر فقر مردم سرزنش نمی‌کند. سرکردگانش را به‌خاطر شکنجه و بدرفتاری و زندان کردن تحت تعقیب قرار نمی‌دهد. بنابراین، آنهایی را که اعتراض می‌کنند مقصر می‌داند. کسانی را که آشکارا در ایران صحبت می‌کنند دستگیر می‌کند و کسانی را که در تبعید و هجرت هم‌چنان وطن خود را دوست دارند و می‌خواهند آزاد و موفق و آزاد باشند(هدف قرار می‌دهد). این اعمال تروریستی تظاهر این استیصال است. تا کنون سه عمل تروریستی در عرض سه ماه کشف شده است. همه رد پای وزارت اطلاعات. نه توسط مقامات یاغی بلکه توسط دیپلماتهای ایران. این پرونده‌یی نیست که ما بتوانیم شک کنیم و به جای دیگری نگاه کنیم و یا امید به چیز بهتری داشته باشیم. نپرداختن به واقعیت به‌معنی دعوت به حملات بیشتر و خسارات بیشتر است. چندین مورد است که اتفاق افتاده است و چیزهای بیشتری که می‌تواند اتفاق بیفتد:

اول تعهد به عدالت توسط دولت آلمان و همکاری با مقامات بلژیکی یک نمونه‌ٔ از این است که چگونه یک دموکراسی مستحکم می‌تواند مورد تهدید قرار بگیرد. حرفه‌یی بودن مجریان قانون بلژیک و اولین بیانیه دولت فرانسه که این عمل تروریستی قرار بود در آن انجام شود، و فرانسه با تروریسم نا آشنا نیست. سؤال این است که اکنون چه اتفاقی می‌افتد. اول این‌که دولت من بدون یک نقش بالقوه نخواهد بود. تحت قانون ایالات متحده یک عمل تروریستی در خارج که شامل تلفات شهروندان آمریکایی بشود قابل پیگرد تحت قانون تروریسم آمریکا است. در ۲۳ژوئیه یک نامه به وزیر پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده ارسال شد توسط برخی اشخاص که در اجتماع ۳۰ژوئن حضور داشتند که به وزیر خارجه خاطرنشان می‌کرد که ”به‌عنوان شهروندان آمریکایی که قربانیان بالقوه حمله تروریستی دولتی بوده‌اند از دولت آمریکا می‌خواهیم که ایران را مورد حسابرسی قرار بدهد و اقدامات تنبیهی انجام بدهد، وزارت اطلاعات و امنیت را به‌عنوان یک سازمان تروریستی شناسایی کند. دوم نقل قول: ”با در نظر گرفتن این‌که بسیاری شخصیتهای برجسته آمریکایی، دهها هزار نفر از ملیتهای مختلف که در این محل حضور داشتند ما از وزارت دادگستری می‌خواهیم که تحقیقاتی را در مورد این موضوع تحت قانون تروریسم آمریکا شروع کنند” پایان نقل قول. این البته می‌تواند بعد از پیگرد توسط فرانسه و بلژیک شامل استرداد مجرمان به آمریکا برای پیگیرد قانونی مجدد تحت قوانین مشابه خودمان باشد. این نامه توسط رئیس پیشین کنگره نیوت گینگریچ، شهردار سابق و نامزد ریاست‌جمهوری رودی جولیانی، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل بیل ریچاردسون، دادستان سابق ایالات متحده مایکل موکیزی، مدیر سابق اف.بی.آی لوئیس فری، فرانسیس تانزند مشاور امنیت ملی پرزیدنت بوش، و چندین مقامات دیگر آمریکایی که در گردهمایی ۳۰ژوئن حضور داشتند. من می‌دانم به‌عنوان یک ملت با منابع بسیار، اتخاذ یک موضع قوی در مقابل دولت ایران بهای اقتصادی دارد. من می‌دانم که به‌دلیل برنامه هسته‌یی اتخاذ یک موضع قوی علیه دولت ایران بهای سیاسی دارد. بهای هیچ کاری نکردن چیست؟ دولت ایران در حال نظاره کردن است، سکوت دعوت به حمله بیشتر می‌کند. سیاست استمالت تروریسم بیشتری را تضمین می‌کند. ممکن است که قراردادهای مالی و موضوعاتی در میان باشد. اما آیا ما علیه زندگی شهروندان اروپایی دست تکان می‌دهیم برای آنهایی که آشکارا صحبت می‌کنند در این نقطه تاریخ از دموکراسیهای بزرگ اروپا، تهدید بشود، توسط دیکتاتوری مذهبی در تهران؟ آیا این چیزی است که برقراری صدها سال دموکراسی جهانی اروپایی درست کرده است و تحت نظاره است. هر دیکتاتور و مستبدی در جهان که می‌خواهند سلطه خود را بر روی مردم شان حفظ کنند نیز در حال نظاره کردن هستند. این فقط ایران نیست که در اینجا مورد آزمایش قرار می‌گیرد اتحادیه اروپا هم هست و ناتو و ایالات متحده. این یک لحظه مشخص است. آژانسهای اجرای قانون ما شجاعانه عمل کرده‌اند، همین‌طور وزارت دادگستری ما، همین طور روز گذشته دولت فرانسه، اکنون ما صبر می‌کنیم. آیا بقیه هم همین‌ کار را می‌کنند یا سکوت می‌کنند؟

اولین عمل البته این است که شواهد حیرت‌آور است. دو چیز نمی‌تواند درست باشد. یک دیپلمات رژیم نمی‌تواند در آلمان در مسیری به سمت یک گردهمایی در پاریس سفر کند، مواد انفجاری را منتقل کند تا شهروندان اروپایی و آمریکایی را بکشد. این نمی‌تواند درست باشد که اکنون توسط مقامات بلژیکی متهم می‌شود، توسط مقامات المانی و فرانسوی تأیید می‌شود و وزارت اطلاعات رژیم ایران یک گروه تروریستی خارجی نباشد. اگر وزارت اطلاعات رژیم ایران یک سازمان تروریستی نیست پس دیپلماتهای رژیم که دستگیر شده‌اند و استرداد شده‌اند نباید مورد پیگرد قرار بگیرند. اگر قرار است که مورد پیگرد قرار بگیرند و استرداد شوند وزارت اطلاعات رژیم ایران باید به‌عنوان یک سازمان خارجی تروریستی نامگذاری شود. این دو نمی‌توانند در تناقض باشند. این چالشی برای دولتهای شما و دولت من است.ما منتظر هستیم. من به دولت شما و حاکمیت شما احترام می‌گذارم تا قضاوت خودتان را در مورد برنامه هسته‌یی ایران بکنید. اما من شما را در مورد این به چالش می‌کشم حتی اگر با دولت من و من در مورد برنامه هسته‌یی ایران مخالف باشید، می‌توانید قضاوت خودتان را در مورد موضوع تحریمهای اقتصادی برعلیه رژیم ایران بکنید. ما هنوز می‌توانیم زمینه مشترک پیدا کنیم. پرونده این پدیده بکار گیری منابع رژیم ایران برای عملیات تروریستی است. این فقط امنیت ما نیست این امنیت تمام ماست این یک تهاجم علیه اصول ما نیست این یک تهاجم علیه تمامی اصول شما است. و تحریمها دارند نتیجه می‌دهند.... دارد تنگتر می‌شود. هزاران نفر از مردم ایران در خیابانها در شهرهای ایران جان خودشان را به خطر می‌اندازند و جان خودشان را می‌دهند تا به این استبداد خاتمه بدهند. ما از خودمان چه می‌پرسیم. هیچ‌کس از شما نمی‌خواهد که بجنگید، کسی از شما نمی‌خواهد که خونتان را به زمین بریزید. آنها از شما می‌خواهند که از قراردادها چشم‌پوشی کنید. نفت را از جای دیگری بخرید. پولتان را در کشور دیگری خرج کنید. نمی‌خواهد کمک کنید فقط صدمه نزنید. این چالشی است که از شهروندان‌تان باید بپرسید. چالش برای دولت ما این است که وزارت اطلاعات را به‌عنوان یک سازمان تروریستی خارجی نامگذاری کنید.همین امروز، امروز.

 

کلود مونیکه - مدیر مرکز استراتژیک اطلاعات و امنیت اروپا

بسیار متشکرم آقای رئیس،‌ خانم‌ها، آقایان. داستان مظنون طراحی یک حمله به جلسه‌یی در ویلپنت در ۳۰ژوئن و تحقیقات بعدی بسیار جالب است. این موضوع از این جهت جالب است که برای اولین بار طی سال‌ها ما شواهد روشنی در اختیار داریم مبنی بر دخالت جمهوری اسلامی در عملیات تروریسم بین‌المللی در داخل اروپا. نفر کلیدی در این توطئه اسدالله اسدی یک دیپلمات در سفارت رژیم ایران در وین و احتمالاً یکی از هماهنگ‌ کننده‌های عملیات ویژه وزارت اطلاعات و امنیت و ناظر عملیات اطلاعاتی رژیم در داخل و خارج کشور است. این موضوع تعجب‌آور نبود. من به‌مدت ۴۰سال درگیر موضوعات امنیتی بوده‌ام. ابتدا به‌عنوان روزنامه‌نگار و بعد به‌مدت ۲۰سال در اطلاعات خارجی فرانسه و در ۱۶سال اخیر به‌عنوان مدیر اجرایی مرکز استراتژیک اطلاعات و امنیت اروپا.

۴۰سال گهگاه با تروریسم حکومتی رژیم ایران مواجه بوده‌ام. اولین باری که با رابطه رژیم ایران با تروریسم مواجه شدم، در دهه ۸۰بود وقتی مقامهای رژیم ایران یک کارزار بزرگ تروریستی را علیه منافع فرانسه سازماندهی می‌کردند. بنظرم امروز خوب است که آن دوره را یادآوری کنیم که مملو از درس برای ماست. در ۲۳اکتبر ۱۹۸۳در بیروت لبنان، اعضای سازمان جهاد اسلامی که سازمان پوششی برای اطلاعات خارجی رژیم ایران بود، با یک کامیون به ساختمانی حمله کردند که به‌عنوان محل اقامت گروه‌های فرانسوی استفاده می‌شد. ۵۸فرانسوی کشته شدند. در ضمن همان روز در یک حمله دیگر ۲۴۱تفنگدار دریایی آمریکا کشته شدند. سپس ما شاهد سازمانهای تروریستی مختلف بودیم که در لبنان گروگان‌گیری می‌کردند. چهار نفر از این گروگانها شامل میشل سورا، ژان-پل کوفمن،‌ مارسل فونتن و مارسل کارتون، فرانسوی بودند. سپس بین ۷دسامبر ۱۹۸۵و ۱۷سپتامبر ۱۹۸۶، ما ۱۱بمب‌گذاری دیگر در پاریس را داشتیم. آن بمب‌گذاریها منجر به کشته‌شدن ۱۴نفر و مجروح‌شدن ۲۰۰نفر شد. در آن زمان ما کاملاً نابینا بودیم. مدرکی نداشتیم که به ما کمک کند تا بفهمیم چه کسی پشت آن حملات قرار دارد. بعد از آن هر ماه یک موضوع اتفاق میفتاد. برخی مقامهای فرانسوی می‌گفتند که هم گروگانگیری و هم حملات در پاریس با آژانس‌های رژیم ایران در ارتباط هستند. باب تماس‌ها بین مقامهای (رژیم) ایران و فرانسه باز بود. البته نمایندگان رژیم ایران هیچ‌گاه نگفتند که مغز متفکر حملات در پاریس و آدم‌ربایی بیروت بوده‌اند؛ در عوض مستمراًً وانمود می‌کردند که واسطه‌های درستکاری هستند. مثلاًًً ترجیح می‌دادند بگویند، ما اطلاعاتی در مورد چمدانی که شما گم کرده‌اید داریم. چمدانی که شما گم کرده‌اید، عین اصطلاحی بود که چندین‌بار برای طرح گروگانگیری فرانسوی‌ها در بیروت مورد استفاده قرار گرفت. چمدانی که شما گم کرده‌اید؛ و ما فکر می‌کنیم شاید بتوانیم به شما کمک کنیم تا یکی، دو تا از چمدانهایتان را پیدا کنید. البته بسیار ساده‌تر خواهد بود که شما این یا آن کار را بکنید؛ و ما این کار را کردیم. ما به (رژیم) ایران هر چه را که خواست دادیم. دیگر نه از گروگانگیری در لبنان خبری شد و نه از حمله‌یی در پاریس، حداقل چند سالی این‌طور بود.

من زمان زیادی را صرف تحقیقات درباره بسیاری حوادث تروریستی مرتبط با رژیم ایران کرده‌ام. اعتقاد راسخ من این است که تروریسم یک حادثه در تاریخچه رژیم ایران نیست، یک شیوه کار است. حکومت ایران از ترور در داخل علیه مخالفان خود و در خارج وقتی که فکر می‌کند در راستای منافعش است، استفاده می‌کند. تروریسم یکی از ابزار رژیم ایران در سیاست خارجی‌اش است. چهارمین ابزار البته تروریسم است. وقتی آنها با مشکلی مواجه می‌شوند، سران رژیم ایران بررسی می‌کنند که از کدام ابزار استفاده کنند؛ و وقتی تصمیم به استفاده از تروریسم بگیرند، آن‌را مستقیماًً به وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران و یا غیرمستقیم به گروه‌های نیابتی خارجی مانند حزب‌الله و دیگر گروهها می‌سپارند.

به‌خاطر همین موضوع، توطئه ویلپنت این‌قدر مهم است؛ زیرا نشان می‌دهد که هم‌چنان تروریسم یک گزینه جاری مقامهای رژیم ایران برای حل مشکلاتشان است. این موضوع همچنین به ما می‌گوید که در رابطه با (رژیم) ایران، مماشات یک گزینه نیست. ما یک حمله به ساختمان دراکار (در بیروت) در ۱۹۸۳داشتیم، ولی هیچ‌کاری نکردیم و به آن پاسخ ندادیم. دو سال بعد بحران گروگانگیری و حملات پاریس را داشتیم؛ ما مذاکره کردیم. چهار سال بعد، ترور شاهپور بختیار را داشتیم. ۱۹سال پس از آن، قاتل بختیار آزاد شد که همین چند سال پیش بود؛ و حالا داستان و توطئه ویلپنت را داریم. من فکر می‌کنم این موضوعی است که رهبران ما باید به آن بیندیشند. متشکرم.

 

 

ژرژ هانری بوتیه - وکیل در پرونده توطئه تروریستی علیه گردهمایی پاریس

اول از همه، ما همراه با ویلیام بوردون در پاریس و نیز ریک وانرویسل، سه وکیل هستیم و مایه افتخار است که از شورای ملی مقاومت ایران دفاع می‌کنیم؛ چون من بیش از ۲۰سال است که از شما دفاع می‌کنم و اکنون ما به شواهد علنی نزدیک می‌شویم. من چیز دیگری علاوه بر شواهد علنی نخواهم گفت که ما مناظره حقوقی خواهیم داشت که علنی خواهد بود. هر کسی می‌تواند بگوید که در ویلپنت چه اتفاقی افتاد و چه اتفاقی الآن در آلمان رخ می‌دهد و چه اتفاقی در آنتورپ خواهد افتاد. ما خواهان مشاهده پرونده هستیم -به‌دنبال روند قضایی بلژیک- و پرونده را خواهیم دید، شاید هفته آینده و شاید هم ۲۰روز دیگر بینیم، ولی پرونده را خواهیم دید. ما یک ملاقات مهم با قاضی تحقیق و دادستان دادگستری فدرال در بروکسل خواهیم داشت و ما با هم کار خواهیم کرد؛ ما توافق داریم که شاکیان، سازمان شما و نیز تمام اعضای پارلمان در این روند شرکت خواهند داشت. بنابراین یک مناظره دموکراتیک خواهد بود، در برابر دادگاه قضایی جنایی آنتورپ. فراموش نکنید که در ۳۰ژوئن در ویلپنت چه اتفاقی افتاد. فراموش نکنید که برای اولین‌بار، هم‌چنان‌که اریک داوید گفت، دولت نمی‌تواند بگوید که ما باید اسدی را به (رژیم) ایران تحویل دهیم. خیر این حکم دولت نیست، این صرفاً حکم قضایی است. این اولین پرونده مهمی است که ما می‌توانیم در مقابل افکار عمومی ببریم و نشان بدهیم که در ۳۰ژوئن چه اتفاقی افتاد. متشکرم.

 

محمد محدثین ـ مسئول کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت

در طی ماههای گذشته شاهد یک افزایش قابل‌توجه در فعالیتهای تروریستی رژیم ایران در خارج از ایران علیه اپوزیسیونش، سازمان مجاهدین خلق ایران بوده‌ایم.

اول، در ماه مارس یک توطئه علیه اعضای مجاهدین در آلبانی بود. توطئه خنثی شد.

دوم، یک توطئه برای بمب‌گذاری در گردهمایی بین‌المللی ایران آزاد در پاریس در ۳۰ژوئن بود. اسدالله اسدی آماده کننده اصلی، فرمانده این عملیات در آلمان دستگیر شد. او دبیر سوم در سفارت رژیم ایران در وین بود.

سومین عملیات، دو عامل وزارت اطلاعات رژیم ایران در ایالات متحده دستگیر شده‌اند زمانیکه مشغول هدف قرار دادن اعضای مجاهدین، اپوزیسیون ایرانی در آمریکا بودند.

طبق اطلاعات مشخص از درون رژیم، تصمیم برای انجام عملیات پاریس، عملیات در ویلپنت، در ژانویه ۲۰۱۸در شورای عالی امنیت ملی به ریاست حسن روحانی، رئیس‌جمهور رژیم اتخاذ شده بود. تمامی تصمیمات اصلی امنیت ملی توسط این ارگان صورت می‌گیرد. اعضای دائمی این ارگان، رئیس‌جمهور رژیم، وزیر امور خارجه، وزیر اطلاعات، فرمانده نیروی قدس قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه پاسداران و دیگر مقامات اصلی امنیتی و سیاسی در درون رژیم هستند. این طرح که در شورای عالی امنیت ملی رژیم تصویب شده بود توسط شخص خامنه‌ای تصویب شد. دستور عملیات در ماه مارس به وزارت اطلاعات داده شد. تصمیم توسط شورای عالی امنیت ملی اتخاذ شد و سپس توسط خامنه‌ای تصویب شد و سپس دستور به وزارت اطلاعات رژیم داده شد که به اجراء گذاشته شود. بخش داخل وزارت اطلاعات مسؤل فعالیتهای تروریستی در خارج ایران، اروپا و آمریکا، سازمان اطلاعات خارجی و جنبش‌ها نامیده می‌شود. این یکی از مهمترین بخشهای داخل وزارت اطلاعات است که مسؤل عملیات جاسوسی و ترور در خارج ایران است. دستگاه اطلاعات رژیم در کشورهای خارجی شامل آنهایی که داخل سفارتهای رژیم هستند تحت نظارت این سازمان هستند. رئیس این سازمان رضا امیری مقدم است که عکس او آنجا است. او یک مقام بالای امنیتی است که مستقیماًً به وزیر اطلاعات محمود علوی گزارش می‌دهد. او در تروریسم مهارت دارد و رابطه نزدیکی با وزیر امور خارجه جواد ظریف دارد. او نقش کلیدی در فعالیتهای تروریستی رژیم در اتحادیه اروپا و در آمریکا دارد. طبق اطلاعات ما امیری و اسدی هر دو آنها درگیر کیسهای عراق و عملیات تروریستی رژیم در عراق در فاصله سالهای ۲۰۰۳تا ۲۰۰۸بودند. هر دوی آنها درگیر حملات تروریستی علیه ساکنان اشرف و نیز عملیات تروریستی علیه آمریکاییان و نیروهای چندملیتی در عراق بودند. دلیل افزایش ناگهانی در عملیات تروریستی رژیم ایران در ماههای اخیر، قیام مردم ایران است که از اواخر دسامبر ۲۰۱۷شروع شد و به اشکال مختلف در طول سال ۲۰۱۸ادامه دارد. رژیم راه نجات خود را در افزایش تروریسم علیه اپوزیسیون خود، به‌ویژه مجاهدین به موازات سرکوب یافته است. به‌رغم سرکوب بیرحمانه در ۹ماه گذشته سازمان مجاهدین خلق ایران توانسته است که اعتراضات و قیام را در ارتباط نزدیک با جوانان افزایش بدهد. تنها در ماه اوت هزار تظاهر کننده جوان دستگیر شده‌اند. از ماه سپتامبر بیش از ۴۰نفر اعدام شده‌اند. آنچه که در حیطه تروریسم می‌گذرد بخشی از استراتژی این رژیم است. سؤال کلیدی این است که پاسخ مناسب به چنین رفتاری از سوی یک رژیم یاغی چیست؟ این نباید تحمل شود. رژیم ملاها توافق اتمی را مورد سوء‌استفاده قرار می‌دهد تا سیاست اروپا را روی برخی از بنیادی‌ترین و حیاتی‌ترین موضوعات به گروگان بگیرد. ما همواره تأکید کرده‌ایم که طی سه دهه گذشته سرکوب و صدور تروریسم و جنگ افروزی تضمینی برای بقای رژیم هستند که بدون آنها رژیم نمی‌تواند به حیاتش ادامه بدهد و تمامی جناح‌های رژیم در سرکوب و تروریزم شریک هستند.

اول، تمامی افسران اطلاعات، جاسوسان و عوامل رژیم ایران باید از کشورهای اتحادیه اروپا، از خاک اروپا اخراج شوند

دوم، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو باید تمامی سرمایه‌ها و حسابهای بانکی وزارت اطلاعات و امنیت رژیم ایران و عواملش را در لیست سیاه بگذارند و منجمد کنند، همان‌طور که سناتور توریسلی به‌وضوح الآن توضیح داد.

سوم، هر ارگان، مؤسسه یا شرکتی که با وزارت اطلاعات یا عواملش معامله می‌کند باید در لیست سیاه گذاشته شود. اتحادیه اروپا و کشورهای عضو باید هر گونه معامله یا تبادلی را با تهران، رژیم ایران در سطح وزیر یا بالاتر متوقف کند.

بسیار متشکرم.

 

دکتر آلخو ویدال کوآدراس - رئیس کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت

با تشکر فراوان از شما؛ طبعاً نکاتی که شما گفتید، بسیار روشنگر است، این باعث حفاظت از این پرونده در برابر برداشتها یا دخالت‌های سیاسی می‌شود. از این رو این یک خبر بسیار خوب است. اجازه بدهید چند کلمه برای اختتام این جلسه بسیار سازنده بگویم. بعد از همه چیزهایی که شنیدیم، روشن است که این موج جدید‌ تروریسم رژیم ایران، همین است که گفتم، یک موج جدید، زیرا به‌روشنی توضیح داده شد که آنها این کار را در گذشته به دفعات انجام داده‌اند. پس آنچه الآن انجام می‌دهند، یک موج جدید‌ تروریسم است. چون آنها در گذشته همین کارها را کرده‌اند. این کار یک فرد مجزا یا یک گروه مجزا نیست، بلکه کار یک نظام سیاسی با ماشین کشتارش در درون مرزهایش است که همچنین تلاش می‌کند همین کار را در خارج از ایران هم انجام بدهد.

این هم روشن است که چنین تصمیمی برای انجام این حملات، مستلزم تأیید در بالاترین سطح رژیم ایران است. از این‌رو این حملات نمی‌تواند بدون تأیید شورای عالی امنیت که روحانی (خودش در رأس آن قرار دارد و طبعاً بدون تأیید ولی‌فقیه خامنه‌ای (انجام‌شدنی نیست. این نظریه که این کار ممکن است توسط عناصر خودسر در درون رژیم ایران انجام شده باشد، تماماً مزخرف است. کاملاً غلط است و هیچ گواهی برای آن وجود ندارد. چنین نظریه‌یی، صرفاً‌ برای ایجاد پوششی برای ادامهٔ سیاست مماشات با رژیم ایران است. اتحادیه اروپا باید این رفتار سازشکارانه را کنار بگذارد و یک موضع قاطع اتخاذ کند. ما از کشوهای اروپایی انتظار داریم که دیپلماتها و مأموران رژیم ایران را از خاک اروپا اخراج کنند. چون حضور آنها در خاک اروپا، جان ما را به‌خطر می‌اندازد.

مماشات در برابر حکومت استبداد دینی در ایران جواب ندارد. در گذشته جواب نداشته، الآن جواب ندارد و در آینده هم جواب نخواهد داشت.

این یک امر اثبات‌شده است و اتحادیه اروپا هر چه دیرتر آن‌را به‌رسمیت بشناسد، عواقب آن بدتر خواهد بود.

اگر نفهمیم با چه نوع دشمنی مواجهیم، نتیجه‌اش شکست خواهد بود. متأسفانه نه نهادهای اروپایی و نه دولتهای اروپایی، ماهیت واقعی رژیم ایران را درک نکرده‌اند و به همین دلیل سیاست‌های ما در خاورمیانه هرگز موفق نبوده‌اند. جمع‌بندی این پنل به‌نظر من بسیار روشن است: زمان آن رسیده که رویکردمان را عوض کنیم و از تغییر رژیم در ایران حمایت کنیم. متشکرم.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات