728 x 90

رژیم آخوندی بار دیگر اعلام کرد برنامه موشکی‌اش مطلقاً قابل مذاکره نیست

رژیم آخوندی بار دیگر اعلام کرد برنامه موشکی‌اش مطلقاً قابل مذاکره نیست
رژیم آخوندی بار دیگر اعلام کرد برنامه موشکی‌اش مطلقاً قابل مذاکره نیست

رژیم آخوندی بار دیگر اعلام کرد برنامه موشکی‌اش مطلقاً قابل مذاکره نیست.

درپی انتشار خبرهایی راجع به آمادگی حکومت آخوندی برای مذاکره بر سر برنامه موشکی خود با آمریکا در روز سه‌شنبه ۲۵تیرماه ۹۸، بلافاصله نمایندگی رژیم در نیویورک، به دستور جواد ظریف - که در نیویورک به‌سر می‌برد- اعلام کرد: «برنامه موشکی ایران تحت هیچ شرایطی و با هیچ کشوری قابل مذاکره نیست».

متعاقباً سخنگوی وزارت‌خارجه آخوندها در تهران، مذاکره بر سر برنامه موشکی رژیم را غیرممکن دانست و منظور از حرفهای نسبت داده شده به ظریف در مورد آمادگی برای مذاکره راجع به برنامه موشکی را «تعلیق به محال» کردن و انداختن توپ به زمین آمریکا توصیف کرد .

از سوی دیگر سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا خاطرنشان کرد: در تداوم این‌که گفته‌ایم بدون پیش‌شرط ملاقات و مذاکره می‌کنیم، آنها باید بدانند ۱۲گامی که وزیر خارجه آمریکا از یک سال پیش تعیین کرد، روی میز خواهد بود که شامل رفتار بی‌ثبات کننده آنهاست.

 

به‌دنبال اعلام رسمی نقض تعهدات برجامی از سوی رژیم، باقری عضو سابق تیم مذاکره اتمی آخوندها، در وحشت از فعال شدن مکانیسم ماشه و رفتن پرونده رژیم به شورای امنیت گفت: حتی اگر خودمان هم برویم شکایت بکنیم، نه تنها شکایت‌مان رسیدگی نمی‌شود بلکه مجازات هم می‌شویم و تحریم‌های بین‌المللی برمی گردد.

علی باقری عضو سابق تیم مذاکره‌کننده اتمی حکومت آخوندی در گفتگویی با تلویزیون آخوندی در روز ۲۴تیر گفت:

یکی از در واقع دریچه‌های خسارت‌بار برجام یک موضوع هست به‌نام اسنب بک این به‌نظر من قابل‌ توجه هست دقت به آن بکنیم اسنب بک یا سازوکار ماشه مکانیزم ماشه بحث بازگشت تحریم‌ها این یعنی چی؟ اصلاً چنین توافقی شاید در طول تاریخ بین یک کشور مستقل و یک کشور دیگه هیچوقت منعقد نشده آن این است اگر ما ادعامون این باشه فرض کنید مثلاًً آمریکا یا انگلیس برجام رو نقض کردن بعد شما می‌روید تو کمیسیون مشترک. میگه نه من نقض نکردم. میره مرحله بعد تمام نمیشه میره مرحله بعد کمیسیون مشترک در سطح وزرا است آنجا هم باز همین قضیه تکرار خواهد شد. میره مرحله بعد مرحله بعد کمیته مشورتی است آنهم میره یک نظری میده کمیته مشورتی هم هر نظری بده باز میاد تو کمیسیون مشترک وزرا آنها باز باید نظر بدهند نهایتاً ما می‌رویم شورای امنیت ما شکایت رو می‌بریم شورای امنیت شورای امنیت سازمان ملل ‌متحد در این هنگام درباره یک قطعنامه رأی‌گیری می‌کنه قطعنامه را هم نوشته قطعنامه یک خط است یک جمله است در واقع ادامه برداشته شدن تحریم‌ها چون توی برجام یکسری تحریم‌ها برداشته شده لغو نشده. میگه خود شما توافق کردید این متن برجام است گفتی در مورد این رأی‌گیری می‌کنم خوب خوش‌بینانه‌اش این است که هر ۱۵عضو رأی می‌دهند به این و در واقع برداشته شدن تحریم‌ها ادامه پیدا می‌کنه

سازوکار برجام این اس.ت حتی اگر ما برویم شکایت بکنیم نه تنها شکایت‌مان رسیدگی نمیشه بلکه مجازات هم می‌شویم حالا من نکته‌ام این است الآن یک تهدیدی که وجود دارد این است که در واقع آمریکا که عضو برجام نیست ولی یکی از اعضای اروپایی برجام بیاد و بگه ایران به‌خاطر این کارهایی که الآن داره می‌کنه ظرف ۶۰روز اول و ۶۰روز دوم اینها عدم پایبندی اساسی ایران نسبت به برجام است و این رو در واقع ببره تو ان پروسه کمیسیون مشترک خوب طبیعتاًً ما مخالفت می‌کنیم چون اجماعی است رأی نمی‌آورد و می‌رود شورای امنیت....

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات